Recenze Iron Harvest: Operation Eagle – válečný konflikt opustil Evropu

Foto: Deep Silver

Války neodmyslitelně patří do lidských dějin. Ať už se jedná o ty nejhorší časy pro celý svět, tak sebou vždy přinesly neuvěřitelný technický pokrok. Po ukončení válečného zápolení se všechny nové technologie použité pro získání výhody ve válce využijí i v civilním sektoru. Ale co kdyby již v první světové válce měli trošku větší technický progres?

Tak s touto myšlenkou a alternativní historií si vývojáři ze studia King Art Games pohrávají ve hře Iron Harvest. Úplně první nápad s touto alternativní historií se zrodil v hlavě Jakuba Różalski, který do světa vypustil mnoho šílených, ale někdy zajímavých teorií, jak by mohl svět vypadat.

Pokud někdo neznáte hru Iron Harvest, tak se jedná o novodobé válečné RTS využívající prvky, které známe třeba z her Company of Heroes 2, nebo Warhammer 40 000: Dawn of War. Což znamená trocha toho stavění základních budov pro produkci jednotek, jinak většinu herního času strávíte taktizováním na bojišti či zabíráním zdrojů.

Foto: Deep Silver

Hra Iron Harvest vyšla již 1. září 2020, ale nyní se dočkala obsáhlého DLC s podtitulem Operation Eagle. Toto DLC přidává novou hratelnou frakci, novou kampaň, která navazuje na konec té původní, takže se jedná o takové menší pokračování.

Původní hra si získala slušné ohlasy a rozhodně patří k tomu nejlepšímu. Hra nabídla velmi slušnou obtížnost, kolikrát si vzpomínám, že jsem misi musel začít znova. Poutavý příběh jen podtrhoval skvělou atmosféru. Tahle hra by rozhodně neměla chybět v knihovně her žádnému milovníkovi strategií.

Cesta kolem světa

O původní hře jsme toho napsali dost, takže se rovnou vrhneme na recenzi rozšíření. To nás nyní zavede mimo hranice Evropy, jelikož ani Americký kontinent se nemůže vyhnout žádné válečné vřavě. Asie je zase blízko Evropy a nabízí velké množství ropy a zdrojů k udržování válečných mechů, proto se ani této zemi válka nemůže vyhnout.

Popisovat příběh Operation Eagle bez spoileru původní hry je trošku oříšek, ale lehce nastínit snad půjde bez nějakého vyzrazování. Vše začíná tím, že se Usonie (něco jako Spojené státy) pustí do frakce Rusvět (něco jako Rusko) na Aljašce, jelikož potlačují podnikající americké obyvatelstvo.

Foto: Deep Silver

Následně se jejich oči zaměří na Arábii. Jelikož další frakce dle jejich slov útočí na území slabšího arabského národa, i když sám jejich nový král se s touto frakcí oficiálně spojil. Ale několik kmenů je proti tomuto spojenectví a v zemi zuří občanská válka.

Do toho všeho je zapletena i tajná organizace, stojící na straně Saxonie, která chce pomocí chaosu ovládnout celý svět. Proti nim je tu Aliance tvořená ze všech zástupců všech národů Polanie, Rusvěti, Saxonie, kteří odhalili pravdu. A nově se přidali zástupci arabského kmene a Usonie.

Nový národ, nové vybavení

Přídavek nijak nemění tak skvěle fungující hru jen přidává právě toto příběhové rozšíření a jednu novou frakci. Ta disponuje jak klasickými jednotkami, které májí všechny národy podobné, tak i svými speciálními jednotkami.

Za zmínku stojí třeba robotický ženista, který je skvělý v opravování mechů přímo v bojišti, ale také umí uštědřit pár ran v boji na blízko, kde je také účinný. Díky spojenectví s Arábií, dokáží využít třeba asasíny, nebo velbloudí jezdce s těžkými kulomety.

Samozřejmě i u mechů mají svůj vlastní arzenál. Kromě tradičního kulometního mecha, je zde i těžší kalibr, který je osazen jak kulomety, tak i dělem, a ještě menším raketometem. Sice nabíjení trvá trošku déle, za to jeho zastavovací síla je účinná hlavně proti větší skupině nepřátel. V poslední řadě je tu mech určený pro boj na blízko. Svojí obří čepelí dokáže párat nepřátelské mechy jako konzervy a jeho připevněné plamenomety si poradí s pěchotou.

Nechybějí ani tři nový hrdinové, Americký hrdina podobný Kapitánovi Amerika od Marvelu. Ten využívá exoskelet a pořádný kanón proti mechům. Arabská princezna silná proti pěchotě díky její odstřelovací pušce, a navíc dokáže na bojiště ihned povolat skupinu asasínů. Posledním do party je vojenský generál ve svojí válečně vzducholodi.

Kromě tohohle se do hry podívají také letecké jednotky, jak již naznačil jeden ze tří hrdinů nové frakce. To platí pro všechny národy. Využívat budou moci nově kluzáky s kulometem, vzducholodě s děly a další letecké stroje.

Díky tomu se ve hře objevují nové taktické prvky, ale všechny nové jednotky skvěle zapadají do systému. Žádná z nich není příliš silná ani slabá. Kromě jednotek a možností se samozřejmě ve hře objevily nové mapy hlavně zaměřené na Arabský poloostrov.

Vzhůru do boje!

Iron Harvest: Operation Eagle decentně rozšiřuje již tak výborný zážitek ze hry a přídavku nemám, co bych vytknul, samozřejmě by mohlo být více map a příběh by mohl být taktéž delší (je jak jedna třetina původní hry). Jinak se jedná o kvalitní DLC a doufám, že nebude poslední, jelikož bych rád do hry ještě časem vrátil.

Iron Harvest: Operation Eagle

8

Hodnocení

8.0/10

Klady

  • Pokračování zajímavého příběhu
  • Nová frakce a jednotky
  • Využití leteckého prostoru

Zápory

  • Letecké jednotky se někdy hůře označují
  • Pouze jeden nový národ, i když by se nabízeli alespoň dva
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na