Recenze Krycí jména: Disney – populární hra v pohádkovém kabátu

Foto: Mindok

Nechte se očarovat magickým světem pohádek od Disney v předělávce veleúspěšné hry Krycí jména od českého autora. Disney nepropůjčuje svoje značky jen tak někomu a využití v deskových hrách není tak početné jak by si i zasloužily. Který z týmů odhalí všechna krycí jména postaviček z nejslavnějších pohádek?

Krycí jména: Disney je po vzoru svého předchůdce typickou párty hrou, jelikož se zaměřuje převážně na větší skupinku hráčů. Ve hře se utkají dva týmy proti sobě a počet hráčů není zas tak limitován, ale nabízí i režim pro dva, nebo tři hráče s drobnými změnami.

Pokud znáte pravidla původní verze, tak budete jak ryba ve vodě. Tato pohádková předělávka nemění nic, co tak skvěle fungovalo před lety, jen mění různá názvosloví či označování hráčů. Akorát nyní nejste agenti, kteří se snaží odhalovat šifry. Tím se hra stává více dostupná i pro mladší hráče.

 

Foto: Mindok

Společnost Mindok vydala hru asi v pravý čas, jelikož se bude na prázdniny náramně hodit. Krycí jména: Disney skvěle zabaví jak rodiče, tak i trošku větší děti na pěkně dlouho dobu. I když je herní doba jedné hry cca 15 minut, tak díky velkému počtu postav (kartiček) a určité náhody, jak jsou karty obou týmů měněny nikomu nevadí i několik her po sobě.

Menší balení pro velkou zábavu

Cíl hry zůstává stále stejný, a to uhádnout všechny kartičky přirazené ke svému týmu za pomocí napovídače. Přitom se vyhnout kartě, která znamená jistý konec, a to všechno provést dříve než tým druhý.

Obal deskové hry upoutá hned na první pohled. V popředí nám dva agenty vystřídal myšák Mickey a Minnie, taktéž v podobě siluety. V pozadí jsou další pohádkové postavy na zářivě modrém podkladu. Ze stran máme již v normálním vyobrazení další pohádkové postavy. Jednoduše řečeno již samotný obal hry strhává pozornost a ve sbírce opravdu vyniká.

 

Foto: vlastní

Uvnitř boxu nalezneme velice dobře popsaná pravidla i s příklady pro snazší pochopení. Nádherně ilustrovaných 200 pohádkových kartiček s obrázkem na jedné straně a se slovy na druhé. 20 karet snadných klíčů a 40 karet klíčů pro pokročilou hru. Plastový stojánek na kartu klíče a zakrývací destičky různých barev.

Příprava kouzelného světa

Před začátkem hry je potřeba se rozdělit do dvou týmů ideálně alespoň po dvou hráčích. Ale jsou zde i varianty pro dva, nebo tři hráče. Maximální počet vydavatel uvádí osm plus, jelikož počet hráčů může být i vyšší, ale větší počet hráčů je již zbytečný. Jeden z každého týmu se stane napovídačem. Tyto dva hráči si sednou naproti ostatním hráčům.

Pak se již připraví herní plocha a to tak, že pro snadnou hru se rozloží 16 náhodně vylosovaných pohádkových karet doprostřed stolu, tak aby byly všechny karty natočené k ostatním hráčům. Ty jsou zde pojmenování jako hádači.

 

Foto: vlastní

Pak už se jen vylosuje karta klíče a umístí do stojánku tak, aby ji hádači neviděli. Karta klíče totiž odhaluje jaké karty patří k jakému týmu, které jsou neutrální, a i kartu představující konec hry. Na kartě je také vyobrazena barva týmu, jenž začíná jako první.

Hádej a napovídej

K vítězství jednoho či druhého týmu je potřeba uhádnou všechny pohádkové karty označené dle klíče jejich barvou. V lehké hře tým, který začíná má o jednu postavu na víc. Tým, který uhodne jako první všechny svoje karty, vítězí. Důležitá je tedy nápověda od napovídače. Ta může být složena pouze z jednoho slova a jedné číslice.

Číslice určuje nejen počet karet, na které se vztahuje nápověda, ale i pokusů pro hádání, ale když tým ukáže na kartu soupeřícího týmu, tak o svoje další pokusy přijde. Hádači se mezi sebou mohou radit a svůj verdikt vyloží tak, že prstem ukáží na kartu, kterou hádají. Napovídač pak vezme zakrývací destičku barvy dle klíče a kartu zakryje.

 

Foto: vlastní

Nápověda může i přímo souviset s jednou kartou, což ale není příliš rozumné, jelikož hádači by měli šanci uhádnout pouze jednu kartu, vždy je lepší vymyslet nápovědu, která dá dohromady více karet. Ale pokud hrajete se slovní stranou karet, tak nápověda nesmí být přímá ani podobná danému slovu.

Po několika hrách si můžete vše ještě udělat obtížnější v rámci pokročilé hry. Ta nabízí ještě více karet, a hlavně se objevuje karta, která znamená okamžitý konec. Poté je možné také využívat trošku jiné nápovědy, které jsou krásně popsané v pravidlech hry a umožnují další taktické možnosti.

Jak jsem již zmínil je tu možnost hrát hru i v menším počtu hráčů, tak že nedojde k rozdělení na týmy. Zde probíhá všechno téměř stejně. Akorát zde neexistuje druhý tým a v době, kdy by měl přijít na řadu napovídač prostě zakryje jednu kartu týmů protihráčů (jako by druhý tým uhádl jednu postavu). Hádač musí uhádnout svoje karty dříve, než se postupně zakryjí všechny karty.

Pohádková zábava

Krycí jména: Disney dělají čest svému předchůdci jen je trošku důležitá znalost Disney pohádek, jelikož pokud jste je vůbec neviděli hůře by se pracovalo s nápovědami. Nebo spíše ten, kdo má tuto znalost by měl značnou výhodu. Hra nemění nic z již tak skvělé hry a přidává krásný pohádkový nádech. Hra je ideální pro hráče, kteří ještě nemají zkušenosti s Krycími jmény a tématika pohádek je láká. Ale i ti, kteří doma vlastní krabičku se hrou Krycí jména by rozhodně měli zbystřit. Jelikož si i s tímto dílem mohou užít tuto zábavu i s malými ratolestmi.

Krycí jména: Disney

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Nádherné ilustrace kartiček
  • Stále ta skvělá hra
  • Jednoduchá a rychlá deskovka
  • Dobře vysvětlená pravidla a hezké balení

Zápory

  • Pro méně než čtyři hráče nenabízí takovou zábavu
  • Kartičky by mohli být klidně větší jako v XXL verzi
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na