Spletli se kritici? The Last of Us 2 je podle většiny hráčů odpad

Foto: The Last of Us Part 2

Pokud bychom dali na recenze, které v minulém týdnu vyšly na jednu z nejočekávanějších her roku – The Last of Us 2 – museli bychom konstatovat, že očekávání byla přinejmenším naplněna, když ne rovnou překonána. Kritici v nebývalé shodě sahali po absolutních hodnoceních, případně jen těsně pod ně. Jen minimum recenzí si dovolilo na hře něco kritizovat.

The Last of Us 2 ale nakonec bude dost možná nejzářnější ukázkou toho, jak jsou recenzenti někdy odtržení od reality a jak moc podléhají marketingu firem, který s nimi jedná zdánlivě “v rukavičkách”. Společnost Sony rozděluje na média ověřená a neověřená. Těm prvním je pak ochotna hru na recenzi poskytnout s velkým časovým předstihem. Zároveň stanoví embargo, kdy je možné recenze vydat. V ten okamžik také většina magazínů svou kritiku vydá. Jenže dopředu je recenzent odkázán čistě na svůj úsudek a navíc se musí obávat, aby hru náhodou moc nesestřelil. Pak by se totiž mohlo stát, že od Sony příště kopii na recenzi nedostane.

Bohužel u The Last of Us 2 se ukazuje, že recenzenti se do vkusu hráčů vůbec nestrefili. Server Metacritic eviduje průměrné hodnocení z recenzí ve výši 95 %. Vedle toho ale červeně svítí zprůměrované uživatelské skóre od samotných hráčů. A zde hra od vývojářského studia Naughty Dog získala 39 %. Na profilu hry na Google, kde se hodnotí palcem dolů nebo nahoru, potom pouhých 44 % uživatelů uvedlo, že se jim hra líbila. To už je alarmující, protože podle hodnoceních jiných her, které se pohybují většinou v rozmezí 80 % až 100 %, zde mají hráči udělovat spíše palec vzhůru.

Analýza, která sleduje, co hráčům na The Last of Us 2 vadí nejvíce. Jde zejména o příběh a postavy, které v něm vystupují.

Příběh se vůbec nepovedl

Láme mi srdce tohle psát, ale opravdu jsem nečekal tak chabý příběh po tolika letech čekání. Bylo tu pár dobrých momentů, ale většina hry je vyplněna příběhovými dírami. Autoři pouze vzali prvky, které fungovaly v prvním dílu, aniž by ale porozuměli tomu, co je činilo tak poutavými. Skoro to vypadá, že tuhle hru dělalo jiné studio, jenže tak tomu není! Základní hratelnost zůstala stejná (v dobrém i špatném smyslu), ale environmentální hádanky v podstatě zmizely. Takže si odmyslete příběh a zbývá plytká hratelnost, po které budete rychle hledat jinou hru,” píše nespokojený hráč Fangenijus. Dodejme, že průměr hráčských hodnocení je mnohem objektivnější, protože vychází z celkem 54 163 příspěvků.

Většina hráčů na The Last of Us 2 kritizuje právě příběh, který v žádném případě nelze srovnávat s dnes už legendárním prvním dílem. Chybí v něm postavy, se kterými by se hráči mohli snadno sžít a naopak jsou tu podivné vztahy vycházející z feministických a LGBT trendů.

Na vrub The Last of Us 2 si přisadil také nejznámější český herní vývojář, Daniel Vávra, který dal vzniknout například Mafii a Kingdom Come: Deliverance. “A vám se to Last of Us 2 jako líbí?” komentoval na svém facebookovém profilu lakonicky.

Nejde přitom o první případ, kdy se vkus hráčů a recenzentů v případě hry od Sony diametrálně rozešel. Obdobná situace nastala loni s Death Stranding. Ani v jednom případě magazín Gamebro.cz recenzní kopii od Sony neobdržel. Nepatří totiž mezi ověřená a poslušná média.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 69 Prumer: 3.5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

4
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
DDD
Host
DDD

Hernim recenzim se neda verit protoze jsou jen na straně prodejce zadnej objektivni nazor nemaji.

KarlosCZE
Host
KarlosCZE

Je to jako když po Rambovi 1 jdeš do kina na Ramba 2, ale toho hned v prvních deseti minutách zabije nějakej no name vietnamec a ty pak koukáš na příběh toho vietnamce a jeho důvody a musíš je pochopit. To ale nikdo nechce. A protože TLOU 1 stálo na rozvoji vztahu Joela a Ellie navíc konec byl dost otevřený a tudíž čekáš, že když se něco jmenuje part II, bude tento vztah J+E nějak pokračovat a rozvíjet se dál. Ale tohle je odpad. Hraju to asi 12 hodin a od cca druhý hodiny jsem víc a víc nas**nej. Hratelně… Číst vice »

GoldenAxe
Host
GoldenAxe

Ja mel problemy to dohrat.Cekal jsem ze Joel zemre ale takhle!Meli ho treba zachranit a zemrit po ceste do mesta.A ne ze ho tam ta svine umlati

XspyCZ
Host
XspyCZ

Tak není nic jednoduššího , než si hru zahrát i když ji nedostanu zdarma . Bohužel zrovna na TLOU2 je vidět , že “filmová” grafika hru sama neudělá . A to je velký problém většiny exkluzivit Sony . Sice to vypadá parádně ale herní mechanismy jsou jedno velké MEH ….:/