Steam musí umožnit bazarový prodej her, rozhodl francouzský soud

Jsou tomu již čtyři roky, co francouzský spolek pro ochranu spotřebitele Union Fédérale des Consommateurs – Que Choisi zažaloval provozovatele platformy Steam za její obchodní podmínky. Již poněkud zapomenutý spor nyní rozhodl nejvyšší francouzský soud v Paříži. Svým rozhodnutím nařídil Steamu, že nesmí zakazovat uživatelům další prodej jejich PC her.

Pronájem či nákup?

Aktuálně je v podmínkách Steamu explicitně uvedeno, že uživatelé nesmí “přenášet obsah na třetí strany”. To je ale podle všeho v rozporu nejen s francouzským, ale také evropským právem na ochranu spotřebitele. Opatření Steamu odporuje hned dvěma zákonným směrnicím EU. Za prvé si poskytovatel služby na ni nesmí činit žádný nárok po prvním prodeji. Za druhé jde o porušení svobody pohybu zboží, což je jedna ze čtyř základních svobod, na kterých stojí Evropská unie.

Valve se hájilo tím, že užívání Steamu je postaveno v podstatě na předplatitelském modelu, kdy herní licence nejsou principiálně prodávány, ale jen pronajímány. Tato definice však u francouzského soudu neobstála, protože hry jsou uživatelům k dispozici po neomezenou dobu. Kdo tak za ně na Steamu vydává peníze, ten si je kupuje, nikoliv pronajímá.

Steam se musí změnit

Podle rozsudku by mělo dojít do jednoho měsíce ke změně podmínek Steamu a změna by měla být po dobu tří měsíců jasně vyznačená na hlavní stránce služby. Pokud provozovatel neuposlechne, bude muset za každý den prodlení hradit částku ve výši 3000 EUR. Valve se však plánuje proti verdiktu odvolat.

Každopádně se pod vlivem tohoto soudního rozhodnutí dá očekávat vzrušená diskuze, protože se ve své podstatě netýká jen Francie, ale celé Evropské unie a nikoliv jen Steamu, ale také dalších distribučních kanálů pro digitální prodej, tedy například Epic Games Store, Uplay či GOG. Dopad může mít také na platformy poskytující filmy, hudbu či knihy.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 9 Prumer: 4.7]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
1234
Host
1234

Sice hezký že se staraj o spotřebitele ale nevim že by si někdo stěžoval. Do teď to dobře fungovalo jak to bylo a není důvod to měnit. Takhle ty platformy jenom rozeserou -_-

IskiCZ
Host
IskiCZ

Já si stěžuju v jednom kuse, že o veškerý zaplacený obsah, který mi nepatří, můžu přijít, když se pokusím třeba prodat část nebo celý účet.
Buď jsem majitelem, nebo jsem jen najímatelem. Steam ale vystupuje tak, že mi hru prodává, ale já ji nevlastním.
Jsou nějaké novinky, kam se kauza posunula?