Tvůrce Dooma vysoudil 500 milionů na bývalém zaměstnavateli. V jiném sporu může John Carmack prohrát podstatně větší částku

Spoluzakladatel slavného vývojářského studia id Software, John Carmack, zvítězil v soudním sporu nad společností Zenimax Media, která na herním trhu působí pod labelem Bethesda. Carmack na Twitteru uvedl, že “veškeré moje osobní soudní spory jsou pryč – Zenimax naplnil své povinnosti z prodeje id Software“.

Společnost Zenimax koupila studio id Software v roce 2009. John Carmack měl za svůj podíl obdržet 45 milionů dolarů. Polovinu z toho získal ve formě akcií Zenimaxu, na druhou polovinu však čekal až doteď. Carmack sice neuvádí, zda mu byla dlužná částka nakonec vyplacena, ale vzhledem k tomu, jak moc za ní v průběhu minulých let bojoval, je to velmi pravděpodobné. Carmack si tak přišel na 22,5 milionu dolarů, tedy přibližně 500 milionů korun.

Kradl Carmack technologie?

Ovšem nejde o jediný spor, ve kterém figurují obě strany sporu. V opačném gardu, tedy Zenimax coby žalovatel, se utkávají také v mnohem závažnějším případu, ve kterém hraje důležitou roli Carmackův odchod z id Software v roce 2013.

Původně se zdálo, že proběhl zcela podle pravidel, ale Zenimax Carmacka později obvinil z toho, že při odchodu zcizil zásadní technologie, které pak využil ve svém novém působišti. Tím se stala společnost Oculus Rift, jež vyvíjí virtuální realitu. Jejím majitelem přitom není nikdo jiný než Facebook.

Zde přitom Carmack, respektive Oculus Rift, tahají za kratší konec. První soudní instance totiž Zenimaxu přiřkla náhradu škody ve výši 500 milionů dolarů, tedy přibližně 11 miliard korun. Další soud tuto částku snížil na 250 milionů dolarů. Ani to ale Oculusu nepřijde jako férová částka a odvolává se dál.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na