Tvůrce Steamu patří mezi 100 nejbohatších Američanů

Asi nikoho nepřekvapí, že společnosti Valve se daří nadmíru dobře. Softwarová společnost stojí za hrami jako Half-Life, Portal a především za dlouhodobými hity Dota 2 a Counter-Strike: Global Offensive. Už to samo o sobě by stačilo na slušné výsledky, za které by každý vývojář byl vděčný.

Pro Valve jsou však příjmy z her spíše příjemným příspěvkem, takříkajíc “na kafe”. Ten opravdový byznys firma provozuje pod značkou Steam. Ze všech prodejů na této prakticky monopolní digitální platformě kasíruje 30 %, což nedávno kritizoval jako přemrštěné například zakladatel Epic Games Tim Sweeney.

Není tedy vlastně divu, že to zakladatel Valve a dosud jeho majoritní vlastník Gabe Newell dotáhl až mezi stovku nejbohatších Američanů. Magazín Forbes jeho jmění odhadl na neskutečných 5,5 miliardy dolarů, což ho řadí na 97. místo mezi Američany.

Bohatší než Spielberg

Gabu Newellovi bude ještě chvíli trvat než dožene první trojici, kterou tvoří Bill Gates (89 miliard), Jeff Bezos (81,5 miliardy) a Mark Zuckerberg (78 miliard). Za sebou ale už teď nechal režiséry George Lucase (5 miliard) nebo Stevena Spielberga (3,6 miliardy).

Když se Valve daří tak dobře, mohlo by klidně uvažovat o vysněném Half-Life 3, kterého si přejí miliony hráčů po celém světě. I kdyby to měl být komerční propadák, s majetkem Gaba Newella by to příliš nehnulo.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 4]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na