Závody The Crew 2 balancují mezi genialitou a šílenstvím – recenze

Závodní hra The Crew 2 začíná ve velkolepém stylu. A to pošetilým závodem a efekty, které připomínají filmový blockbuster Počátek. Po divoké jízdě autem najednou sedíte v lodi, a to ještě předtím než se celý svět ohne. Opravdu šílený začátek, ale také vhodný nástin toho, co vás v The Crew 2 skutečně čeká. Každou vteřinou totiž měníte stroj, se kterým se zrovna pohybujete. Řítíte se například v lodi po točité řece a hledáte, kudy uniknout? Tak proč nezvolíte jednoduše letadlo a nevznesete se z vody do vzduchu? Je před vámi zrovna slavná Route 66? Pak vzhůru do vozu a rychle na silnici.

V The Crew 2 se vžijete do stoupající řidičské hvězdy, která chce zářit ve všech myslitelných závodních kategoriích. Abyste toho dosáhli, potřebujete – jak už tomu tak v roce 2018 bývá – spoustu followerů, kteří definují váš status. Zpočátku budete ještě neznámým pískletem, ale později se stanete celebritou a dokonce kultovní postavou. Pomocí dostatečného množství získaných zkušenostních bodů můžete upravovat svůj charakter kýženým směrem. Tím se do The Crew 2 dostávají také RPG prvky.

S příběhem to slavné není

Ale odkud vlastně followery vzít, že? Vedle eventů v rámci takzvané Live Xtrem Series budou vaším denním chlebem především závody čtyř hlavních odvětví – Street Racing, Offroad, Freestyle a Pro Racing. Každý z klubů nabízí rozdílné aktivity, které se však často opírají o podobné typy vozidel. Celkem budete plnit úkoly dvanácti různých typů, jimiž je mapa světa doslova posetá. Kromě samotných závodů se budete věnovat i doplňkovým činnostem jako jsou různé slalomy nebo radarové pasti. The Crew 2 přitom vyžaduje, abyste o svých aktivitách pravidelně podávali zprávu pomocí fotografií. Pokud tomuto požadavku vyhovíte, čekají na vás bonusoví fanoušci a samozřejmě také peníze.

The Crew 2 vás postaví v každé z kategorií do souboje s výrazným protihráčem, kterého budete v rámci příběhu vyzývat v závodech. Pokud ale jde o děj samotný, raději se rovnou smiřte s tím, že je v podstatě bezvýznamný a nezajímavý, což v závodní hře naštěstí zase tolik nevadí. Mnohem více mě bavily různé malé informace, které vám hra jakoby mimoděk sděluje. Věděli jste například, že tuning vozů vznikl ve 20. Letech v éře prohibice ve Spojených státech amerických, kdy pašeráci potřebovali silná auta, aby se svým horkým zbožím unikli policii? The Crew 2 vám podobné věci prozradí pomocí pestře malovaných mezisekvencí.

Tím nejzajímavějším na The Crew 2 je ale jeho multiplayerová část. Společně s kamarády nebo cizími online piloty zažijete vlastní dobrodružství na silnicích i mimo ně. Až osm řidičů se může společně prohánět po herním světě. Do výzev potom vstupujete rovněž coby tým. Závody jsou díky tomu samozřejmě jednodušší. Pokud se event podaří vyhrát jednomu z týmu, platí tento úspěch pro celé osazenstvo. Pokud jste ale notorickým sólistou, nemusíte se bát, že by vás The Crew 2 nějak šidilo. Milovníci multiplayeru naopak ocení, že tvůrci plánují do hry přidat také PvP mód, ve kterém budou moct hráči soupeřit mezi sebou.

Vozidla a tuning

Výběr vozidel je díky účasti značek jako BMW, Ferrari, Porsche, Volkswagen, Spitfire nebo Koenigsegg poměrně pestrý, i když nikoliv obrovský. V každé kategorii se ale můžete na něco těšit. Mnoho z těchto aut, lodí a letadel je opravdu drahých a budete si je tak moct dovolit až po delším odehraném čase, kdy se vám podaří nashromáždit dostatek prostředků. Nezbývá tedy než se vrhnout do víru dění, protože v The Crew 2 se bez strojů patřičných tříd nemůžete účastnit odpovídajících závodů a výzev.

Pro první čtyři disciplíny vám hra vozidlo daruje. Majitelé Season Passu pak obdrží ještě tři stroje navíc. Všechny další vehikly, se kterými můžete závodit, už ale stojí prostředky v podobě herní měny Bucks nebo takzvaných Crew-Credits. Druhé jmenované získáte pouze prostřednictvím nejrůznějších výkonů ve hře. Netrpěliví hráči si je ale mohou koupit za skutečné peníze. The Crew 2 vás ale naštěstí do takových nákupů nijak netlačí a potřebný počet kreditů se dá získat vcelku rozumně.

Určitým zklamáním jsou pro mě možnosti tuningu, které The Crew 2 nabízí nebo spíše nenabízí. Jistě, k dispozici máte všechny možné barvy a nálepky, jimiž můžete své vozidlo opepřit. Stejně tak můžete kdykoliv převléci svého avatara, když budete mít tuto potřebu. Ale abyste si svůj stroj opravdu upravili k obrazu svému, k tomu jsou možnosti vcelku omezené. Po závodech sice získáte předměty, které seberete podobně jako v Diablu 3 a jejichž vzácnost je stejně jako v tomto akčním RPG barevně odlišena, ale jejich aplikací ovlivníte jen základní parametry vozu, ovšem zase v mnoha stupních. Nepotřebujete ani žádnou dílnu, aplikace nových částí vozu se děje takříkajíc za běhu prostřednictvím menu. Můžete zde sledovat všechny detaily vozu jako je nejvyšší rychlost nebo účinnost brzd, ale v drtivé většině případů platí, že nově získaný předmět je lepší než ten, co ve voze na dané pozici máte. Příjemné každopádně je, že vzácné a epické předměty s sebou přinášejí také různé bonusy, například více followerů po úspěšném závodě nebo peníze navíc.

Pestrý herní svět

Největší výhodou The Crew 2 je jeho neskutečně obrovský herní svět. Vývojáři do hry zabalili kompletní Spojené státy americké, byť se zcela vlastními verzemi jednotlivých států. Jinak by rozsah skutečně překročil všechny myslitelné meze. Ale i tak je opravdu úctyhodný. Podle volby přibližovadla vám cesta napříč mapou zabere mezi 30 minutami a 3 hodinami. Důležité je, že ve hře nechybí významné body jako je například hora Mount Rushmore, Socha svobody v New Yorku nebo Eiffelovka v Las Vegas. Skvěle zpracované je také dynamické střídání dne a noci. Hra totiž v tomto ohledu neklade žádné podmínky. Chcete se v Údolí smrti ve státě Nevada projíždět raději ve dne? Žádný problém. Milujete pouliční závodění uprostřed noci? Tak zkrátka jen počkejte, než zajde slunce. Pouze u těch nejdůležitějších závodů hra předepisuje denní dobu a počasí.

Velikost je ale jedna věc, kvalita provedení druhá. A tady The Crew 2 přeci jen hapruje, když opravdu přesvědčit dokáže jen částečně. Na straně plusů stojí jednoznačně krásná příroda s horami, lesy, loukami, jezery a mořem. Na horských silnicích vás může přepadnout například sněhová bouře, která vše skryje pod bílou vrstvu. Nebo se budete prohánět motorovou lodí v bažinách a kolem vás poplavou krokodýli. Úplně jiný obrázek The Crew 2 na vás ale čeká ve městech, která jsou často sterilní, prázdná a chladná. V Los Angeles a New Yorku potkáte ve dne dva až tři civilisty, kteří jsou samozřejmě přilepení ke svému mobilu. Pak už vás nevytrhnou ani tři prodejci párků na Times Square, které snad v žádné jiné hře nevypadalo tak nudně.

Pokud jste se před vydáním namlsali kvanta trailerů, které Ubisoft z The Crew 2 vypouštěl, dost možná vás výsledná kvalita technického provedení zklame. Protože je přinejlepším polovičatá. Zatímco velkoměsto typu Las Vegas vypadá na horizontu ještě poměrně velkolepě, jakmile do něj dorazíte, je veškerá paráda fuč. Nehezké doskakující objekty, takzvané pop-ups, dnes už v moderní hře opravdu nelze omlouvat. Když naopak závodíte ve vysušeném terénu, kolem vás uschlé rostliny a vegetace, čekali byste, že ve 150kilometrové rychlosti zvíříte alespoň pár zrnek prachu. Ale kdepak – naopak se dočkáte efektu lepícího se bahna, což je ale v dané situaci nelogické. Celkově je ale grafické provedení nadprůměrné a potěší především rychlost grafiky, stejně jako absentující nahrávací obrazovky mezi závody.

Závody a eventy v obřím světě jsou zábavné a motivují k pokračování. Takřka každý výlet nabídne něco nového a neokoukaného. Proto je velká škoda, že se auta v The Crew 2 občas chovají jako z jiného světa. Pokud najedete na rampu, spadnete k zemi jako kámen. V případě, že se protivníky snažíte vytlačit z tratě, začne váš vůz najednou fungovat jako přísavka k soupeřovu autu, což mnohdy končí fatální srážkou. Nepřesvědčivé jsou také malé rozdíly ve fyzice jednotlivých strojů. Navíc je docela jedno, jak celý závod jedete. Pakliže ke konci vyrobíte chybu, bylo veškeré snažení k ničemu, protože soupeři se kolem vás tak jako tak proženou. To je frustrující zejména u delších závodů – například Harley Davidson Tour trvá 13 minut a jedna chyba minutu před cílem znamená, že si střihnete opáčko.

Verdikt

The Crew 2 sliboval skutečně mnoho a po obsahové stránce to také naplnil. Na první pohled a zahrání jde o takřka dokonalou závodní arkádu pro sólisty i multiplayerové hráče. Jak se ale do hry zakousnete, zjistíte, že každý z aspektů hry přináší své silné, ale také slabé stránky. Druhé jmenované naštěstí nejsou tak zásadní, aby hru zcela znehodnotily. Bohužel jsou ale v některých případech docela významné, takže hru znepříjemňují. Přesto: pokud máte rádi arkádové závodění, The Crew 2 vás zejména svých rozsahem potěší.

The Crew 2

7

Hodnocení

7.0/10

Klady

  • Obří herní svět
  • Různorodé závody
  • Auta, lodě a letadla
  • Slušně zapracované RPG prvky

Zápory

  • Nepřesvědčivá fyzika vozidel
  • Nepříliš propracovaný tuning
  • Strojová umělá inteligence
  • Ošklivá města
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Redaktor a hlavní recenzent serveru Gamebro.cz. Jinak vášnivý sběratel starých herních konzolí a her.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pedro J
Host
Pedro J

Netusil jsem,ze “mapa sveta” je v dnesni dobe Amerika…asi tam chybi slovo “herniho”.