Elex – dojmy z obřího RPG

Znáte tyhle dny, kdy byste raději svůj jetpack nechali ráno ležet v garáži. Kdo ví, jak to taková technologie má s emisními normami, že jo. Ale v očekávaném RPG od Piranha Bytes si jetpack přeci jenom nasadíme, protože obří svět Elex je zkrátka až moc krásný a napínavý. A navíc – je postapokalyptický, takže o moc víc už toho stejně nezničíme.

Velký otevřený svět je ale jen jedním z prvků, kvůli kterým se na Elex od autorů sérií Gothic a Risen těšíme. Dále tu máme pokřivená NPC, frakce, možnosti rozhodování, crafting atd. Elex je až příliš rozsáhlou a rozmanitou hrou na to, abych ji po krátkém zahrání na Gamescomu mohl zodpovědně soudit. Můžu ale říct, že vše, co jsem zatím viděl, má hlavu a patu a především je za tím vidět extrémně hodně odvedené práce. Entuziazmus tvůrců, který na řadě míst hry pocítíte na vlastní kůži, mi místy připomínal nadšení, které prýštilo z prvního Gothicu.

Žádný strach

Ale jak se to vlastně má se souboji? Ty v posledních dvou dílech Risen působily hodně akčně a v některých situacích nepříjemně hekticky. V Elex přichází ke slovu zajímavá kombinace boje na blízko (byť magie a nějaké ty střelné zbraně budou také k dispozici) a jetpacku. Docela jsem se toho zprvu bál, ale namísto hektiky a neustálého klikání musím konstatovat, že boje jsou sice hodně akční, ale působí pohodově, přehledně a zároveň všestranně.

V Kolíně nad Rýnem jsem nemohl vyzkoušet konzolové verze, ale pouze PC verzi. Pokud jste si dělali starosti s tím, jak bude hra vypadat a zda bude svět dostatečně uvěřitelný, musím vás uklidnit. Grafika mě velmi příjemně překvapila, a to i na těch místech, které Piranha Bytes dosud příliš nešly. Takže třeba v oblasti animací postav se dočkáte výrazného zlepšení. Design herního světa už teď budí touhu otočit každý kamínek a rozkrýt každé tajemství, na které narazíte.

Přišlo mi také, že Piranha Bytes do velké míry odbourali nepřístupnost svých předchozích her – zde mám na mysli především sérii Gothic. Pro méně zkušené hráče už by nemělo být tak obtížné se do hry dostat, přestože ani tentokrát nevysvětluje vše polopaticky a leccos bude třeba se naučit samostatně. Ale to k velkému RPG patří a nebylo by jistě dobré, kdyby si Elex nedržel rozpoznatelný rukopis svých tvůrců.

Elex – video z hraní

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na