Epic Games plánuje vlastní obchod s hrami. Autoři Fortnite slibují tvůrcům 88 % příjmů

Steam, Origin, Battle.net, Uplay, Bethesda.net, Windows Store. Dnes jakoby každý potřeboval vlastní online obchod s hrami. Fragmentace trhu přitom stále nekončí. Jako další do party se hlásí vývojářské studio Epic Games, které v poslední době získalo značnou finanční nezávislost díky veleúspěšnému Fortnite. Jeho šéf Tim Sweeney přitom v minulosti silně kritizoval Steam za jeho poplatkovou politiku. Nyní si tedy spustí vlastní obchod, který se bude jmenovat Epic Games Store. Kromě vlastní produkce do něj chce přilákat i další herní tvůrce a vydavatele.

V současnosti není vůbec špatná doba na spuštění nové herní platformy. Steam totiž aktuálně mění obchodní podmínky a vychází vstříc velkým vydavatelům, kteří ho v minulosti začali opouštět. To se logicky nelíbí nezávislým studiím, která se poohlížejí po alternativách.

Více peněz pro vývojáře

Epic Games Store by měl své virtuální brány otevřít už příští rok. Zprvu bude nabízet hry určené pro PC a Macy, ale do budoucna by měl být rozšířen i na další platformy jako je například Android. Herním tvůrcům slibuje Epic Games především atraktivní poplatkovou politiku, kdy jim z obratu zbude celých 88 %, zatímco na Steamu jen 70 %. Pokud navíc na Epic Games Store umístí tvůrce titul běžící na Unreal enginu 4, odpustí mu Epic 5% poplatek za jeho využívání.

Srovnání provizí Epic Games Store a Steamu.

Obchod má zahrnovat sociální funkce jako je streaming a nebude využívat standardizované DRM. Tvůrcům však nebude bránit ve vlastních protipirátských opatřeních. Kromě toho budou mít zákazníci možnost 14 dní od nákupu požádat o vrácení peněz.

Některé aspekty nového obchodu ukazují, že se Epic Games chce zavděčit producentům her. Kupříkladu tak budou mít ve vlastní správě produktové stránky své hry. Na nich by se pak neměly objevovat reklamy na jiné tituly, které by daného hráče mohly zajímat.

Pro samotné hráče je na jedné straně dobře, že se na poli online obchodů něco děje a Steam neprohlubuje svůj monopol. Na straně druhé to pro ně bude znamenat mít nainstalováno více aplikací, protože hru budou rozmístěné na různých místech.

Epic Games Store má jistě naději na úspěch, a to zejména u nezávislých tvůrců. Ty láká mimo jiné na to, že díky Fortnite disponuje širokou škálou hráčů, které do obchodu přivede. Bližší informace se dozvíme na The Game Awards 7. prosince.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na