Farpoint skvěle využívá virtuální realitu Playstation VR a speciální akční ovladač – recenze

Farpoint už je téměř rok starým titulem, stále však patří mezi to nejzajímavější, co pro virtuální realitu Playstation VR vzniklo. A vzhledem k tomu, že jsme toto zařízení dostali k zevrubnému otestování, nevyhnuli jsme se právě ani Farpointu.

Ten vás postaví do role pilota vesmírného plavidla, na kterém se nacházíte spolu s vědeckým manželským párem. Mnoho toho ale nestihnete, protože vás vsaje černá díra a vyplivne na povrchu neznámé planety. Protože oba vědci zmizeli, nezbývá než se vydat po jejich stopě. Vyprávění příběhu je poměrně jednoduché, o to více ale překvapuje svými emocemi. Zážitky obou NPC postav postupně sledujete pomocí hologramů a záznamů bezpečnostních kamer. Aniž bychom chtěli zabíhat do detailů, můžeme říct, že postavy nám přirostly k srdci. Snad jen v poslední třetině přibližně šestihodinové kampaně se děj poněkud táhne, aby následně skončil dosti překotně a s otevřenými vrátky pro možné pokračování. Z tohoto pohledu je škoda, že za celou dobu hraní se prakticky nic nedozvíte o hlavním hrdinovi.

Speciální ovladač je důležitý

Ale solidní vyprávění je beztak jen omáčkou pro to hlavní, co Farpoint nabízí, a to je jednoznačně hratelnost dosud pravděpodobně nejambicióznější akce, která vznikla exkluzivně pro Playstation VR (test). Na rozdíl třeba od Resident Evilu 7 nemůže eventuálně hrát na televizi, zde zkrátka potřebujete zařízení pro virtuální realitu. A je to tak dobře, protože tvůrci si tak mohli dovolit mnohem více a VR prvky díky tomu skvěle fungují. Až jsem byl překvapen, jak příjemný herní zážitek může střílečka z první osoby ve virtuální realitě být.

Ovládat ji můžete standardně pomocí Dualshocku, ale také prostřednictvím takzvaného Aim Controlleru, který simuluje držení a ovládání klasické střelné zbraně. Ovladač není součástí příslušenství PS VR a je třeba si ho koupit samostatně. Troufám si však říct, že se to vyplatí, protože zážitek z hraní Farpointu pak ještě stoupá. Pohybujete se příjemně pomocí analogové páčky implementované na zbrani, zatímco pohybovým ovládáním kontrolujete zbraň a pomocí headsetu se rozhlížíte. Skvělé na tom je, že tu funguje i míření přes optiku nebo zaměřovač, pokud si dáte Aim Controller před brýle. Výměna typu zbraně potom probíhá jednoduše naznačením pohybu ovladače k rameni. Další pro hru potřebné akce můžete navázat na tlačítka takzvaného speciálního padu. Dohromady se vše ovládá naprosto skvěle a po několika hodinách strávených ve hře mi přišlo zcela nepřirozené si pro střílečku vzít do ruky obyčejný ovladač.

Aim Controller je velmi dobrý ovladač na akční hry ve virtuální realitě. Samostatně stojí 1699 Kč, případně ho můžete pořídit v bundlu s různými hrami.

Fascinace novátorským ovládáním a zážitek z vlastní virtuální reality je pro Farpoint zásadní, protože sama o sobě hra nabízí v podstatě průměrný herní design. Běháte skrz lineární úrovně, potýkáte se s nepřáteli, kterých mohlo být určitě vícero a kromě samotné akce se vlastně nevěnujete ničemu jinému. Pohyb je velmi omezen, takže nemůžete ani skákat nebo třeba ovládat drony. To je ale pochopitelné – autoři se snažili zamezit tomu, aby mezi hráči propukla „motion sickness“, což se jim alespoň v mém případě povedlo, protože špatně mi v průběhu hraní nebylo. Je ale pravdou, že jsem každou hodinu dělal přestávku.

Verdikt

Farpoint je sám o sobě poměrně slušnou hrou, která využívá spoustu předností virtuální reality, ale stále je znát, že tato technologie na opravdový hit, který by naplno obstál zejména po obsahové stránce, stále čeká. Pakliže doma máte PS VR, rozhodně vám tuto akci můžeme doporučit, a to pokud možno v kombinaci s Aim Controllerem. Hodnocení Far Pointu pod článkem proto prosím berte právě v kombinaci s tímto ovladačem. Pokud byste do něj nechtěli investovat, zábava je o něco menší.

Farpoint

0

Klady

  • Dobře využívá funkce virtuální reality
  • Skvěle se ovládá Aim Controllerem

Zápory

  • Obsahově jde spíše o průměr
  • Kratší herní doba
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na