HBO GO výrazně zdražuje. A zkracuje bezplatné zkušební období

K poměrně nečekanému kroku se odhodlalo středoevropské HBO, které se rozhodlo zvednout cenu předplatného oblíbené služby HBO Go, která funguje jako online streamovací videotéka. Namísto dosavadních 129 Kč, které byly mnoha diváky vnímány jako velmi příznivá cena, jíž jsou ochotní měsíčně hradit, zájemci nově zaplatí 159 Kč. Cenový nárůst tak činí 25 %. HBO Go bude zdražovat také v dalších zemích regionu, tedy na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Změna začne platit od 21. listopadu.

Je tomu přitom pouhý rok od chvíle, kdy HBO Go naopak zlevňovalo na stávajících 129 Kč. Do loňského září činila cena 199 Kč, tedy ještě více, než na kolik se poplatek zvýší nyní. Ke zlevnění přitom došlo proto, že se služba na českém trhu nedokázala prosazovat tak rychle, jak by si manažeři přáli. To se po změně cenové politiky podpořené masivními reklamními kampaněmi změnilo a HBO Go se v českých luzích a hájích těší velké oblibě, která je přinejmenším srovnatelná s konkurenčním Netflixem. Ten mimochodem stojí stále 199 Kč.

Důvodem zvýšení ceny je neustále rostoucí zájem zákazníků po novém a exkluzivním obsahu. Rozhodli jsme se výrazně navýšit nabídku originální produkce z USA (Černobyl, Watchmen, Jeho temné esence) i řadu seriálů původem z Evropy (pokračování snímku Wataha, Umre a nové špionážní drama Bez vědomí z české produkce, které má premiéru již 17. listopadu). Díky této změně dokážeme odběratelům nabídnout ještě pestřejší nabídku seriálů, filmů i dokumentů,” uvádí společnost HBO ve své zprávě o zdražení zákazníkům.

Na vyzkoušení musí stačit týden

Jak Netflix, tak HBO Go stále nabízejí velkorysé zkušební období, kdy můžete služby bez omezení využívat po dobu 30 dní zdarma. Ale také toto pravidlo se v případě HBO Go od 21. listopadu změní. Nově bude možné obsah zdarma sledovat po dobu pouhých 7 dnů. Neoficiálně za tímto krokem stojí praktiky některých uživatelů, kteří vždy po měsíci bezplatného užívání službu odhlásili a založili si nový účet, opět zdarma. Nyní už tento postup nebude zdaleka tak komfortní.

Nešťastné načasování?

HBO se pravděpodobně cítí silné v kramflecích, když se rozhodlo diváky požádat o větší částku za své služby. Pravdou je, že dosud šlo o výjimečně výhodnou nabídku, která nalákala mnohé uživatele. Je ale otázkou, zda zvýšení ceny přichází v příhodnou dobu. Netflix nedávno konečně lokalizoval své rozhraní a učinil řadu dalších kroků, jak tuzemské diváky přilákat. Například zrychlil lokalizaci obsahu do češtiny.

Ještě větším nebezpečím pro HBO Go je ale příchod nových konkurentů. V listopadu totiž svou nabídku spustí platformy Disney+ a Apple TV+, které chystají velkou ofenzívu a chtějí přinést obrovské množství původní tvorby. Pravdou je, že na jejich český start si počkáme o něco déle. Možná tak jde o poslední příležitost HBO, jak narovnat ceny před jejich příchodem. Jistě bude také záviset na tom, jakou tyto služby zvolí v České republice strategii.

HBO se velmi daří

Zvýšení cen je dobré dát do souvislosti také s nedávnými hospodářskými výsledky společnosti HBO Europe. Obrat firmy loni činil 3,5 miliardy korun, což znamenalo 14% nárůst. Ještě více, a to trojnásobně, se zvýšil zisk na 462 milionů Kč. Firma počítá s růstem také v letošním roce, kdy podle svých slov sází právě na zájem o HBO Go.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na