Němci vyzývají k bojkotu Kingdom Come: Deliverance. Jeho tvůrce Dan Vávra je prý rasista a sexista

Nebývá zvykem, aby se proti nějaké hře vzedmula vlna nevole ještě před jejím vydáním. Pokud si to zaslouží, většinou se tak děje až po jejím zevrubném vyzkoušení, kdy je možné kritizovat slabé stránky. Výjimky se však najdou: před nedávnem to bylo Star Wars: Battlefront 2 kvůli mikrotransakcím a teď Kingdom Come: Deliverance ze zcela jiného důvodu – kvůli jeho hlavnímu vývojáři Danu Vávrovi.

Ten je v českých luzích a hájích známou persónou, která se vždy svérázně vyjadřuje nejen k herní scéně, ale třeba i politice. Málokdo by ho ale obviňoval z extremismu. V zahraničí je tomu ale jinak. Německými herními médii momentálně hýbe kauza, kterou rozpoutal vlivný blogger Jan Heinemann. Ve svém textu Vávru obvinil z toho, že je “rasistou a sexistou s revizionistickými dějinnými představami, které navíc pronikly i do hry Kingdom Come: Deliverance”. Článek je opravdu rozsáhlý a předhazuje českému vývojáři také “etno-fašistické vidění světa”. Na Twitteru text získal obrovské množství sdílení, stejně jako souhlasných komentářů, které vyzývají k bojkotu hry.

Co je Vávrovi a Kingdom Come: Deliverance vyčítáno?

  • Kingdom Come: Deliverance se má pyšnit realismem, autenticitou a korektním zobrazením středověku. Podle kritiků je to ale v nejlepším případě PR mluva. Podle nich Vávra vytváří vlastní interpretaci středověku, kterou prodává jako jedinou správnou.
  • Při rozhovoru s magazínem GameTwo na veletrhu Gamescom 2017 měl na sobě Daniel Vávra tričko black-metalového projektu Burzum. Jeho zakladatel Varg Vikernes si mezi lety 1993 a 2009 odpykával trest za vraždu a platí za známého pravicového extremistu. Tato akce poprvé v rámci komunity Kingdom Come: Deliverance vzbudila velkou vlnu nevole. (Německým) médiím je přitom vyčítáno, že o ní údajně vědomě neinformovala.
  • Na Vávrově Youtube účtu je možné dohledat “lajky”, které autor dal různým obskurním metalovým uskupením, ale také videím s tematikou bláznivých historických konspiračních teorií o podzemních civilizacích. Stejně tak se mu líbí videa, která oslavují porušování genderové rovnosti a která se zabývají mýtem nadřazenosti bílé rasy (White Supremacy).
  • Daniel Vávra podle kritiků sám sebe vidí jako nejlepšího vykladače středověkých českých zemí, protože se zde narodil (na rozdíl třeba od Američanů).
  • Kingdom Come má realizovat rasistickou představu středověku, protože zde nejsou žádné jiné rasy, pouze bílí.
  • Vávra je prý sexistou, protože se v rámci kauzy Gamergate postavil proti levicově progresivním názorům. Relativizuje rasismus, sexismus a další formy diskriminace.
  • Vávrovy rasistické a sexistické ideologie si prý našly cestu i do Kingdom Come: Deliverance.
  • Ve hře nebude možné si zvolit ženskou postavu. Za tím kritici vidí sexistický přístup.

Co je na tom pravdy?

Pokud se na všechna tato nařčení podíváte podrobně, zjistíte, že se nějakým způsobem otírají o realitu, jsou však často vytržena z kontextu a poněkud účelově pospojována s cílem démonizovat kontroverzního herního vývojáře, který si zakládá na tom, že není politicky korektní a ze všeho nejvíce se zastává možnosti svobodně se vyjádřit.

Sám Daniel Vávra se nařčením brání tím, že Kingdom Come: Deliverance se svým týmem vyvíjí podle aktuálního stavu vědění o tehdejší době. Zároveň ho uráží, když mu někdo předhazuje pravicový extremismus. Poukazuje na to, že jeho předci byli za nacionálněsocialistického německého režimu perzekvováni a že je tím posledním, kdo by podporoval podobné ideologie.

Nutno také dodat, že dnešní Německo je hyperkorektní zemí, které velmi řeší jakýkoliv úkrok od mainstreamově přijímaného dějinného narativu. Ale i to je nakonec projev svobodného vyjádření. Jen je otázkou, zda kvůli tomu vyzývat k bojkotu hry. Ostatně, jak ukázala historie, podobné akce mívají na prodeje spíše pozitivní vliv.

Kingdom Come: Deliverance vychází 13. února 2018.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 49 Prumer: 3.8]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

72
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jaroslav
Host
Jaroslav

Jeho předci byli perzekuováni, ale to nezabrání aby byl rasista a sexista. To je jako tvrdit, že má právo vraždit, protože většina jeho rodiny byla popravena.

Produdík
Host
Produdík

Nevím no ale v dejepise nas neucili že by na našem uzemí v dané době bylo moc černochu takže nevím proč by měli být ve hře. sám sem ji dohrál a jde o kvalitní hru která má co dát.

Lucie88
Host
Lucie88

V dlc se da hrát i za Terezu,takze jaky sexizmus..dale rasizmus..proboha lidi,to ted kvuli tomu aby to nebylo rasisticky budem pouzivat i cerny toaletni papir aby sme nevypadali jako rasisti?Co rozrustajici se utlacovani bilejch ze je vse rasisticky?Ale zpet ke hre.Ja bych treba k ty hre jako hracka mela nazor ten,ze hra je to pekna,ale chtela by trosku jeste posperkovat.Romanek s Terezou mel skvely rozbeh ale pak uz se to omezilo jen na prochazku panacku po mapce coz uz mi neprislo tak uplne ono.Dlc z pohledu Terezy pro me nema chybu.Co bych vytkla k te realisticnosti je fakt prizpusobeni pocasi… Číst vice »

Sioux
Host
Sioux

Je úplně jedno kolik chyb nebo naznačování hra má. Je to sračka po všech stránkách. Pravý hráč tam nenajde nic co by jej mělo zaujmout.

Miri
Host
Miri

Az bude Dan Vawra delat hru z druhy svetovy, v uniforme Wehrmachtu budou bojovat cerny. Vivat EU a USA!

Dango
Host
Dango

Mě nejvíc baví, jak melou o realičnosti a nakonec je to v angličtině bez možnosti změny na CZ dabing. Už jen kvůli tomuhle faktu jsem si tu hru nekoupil!

Koukal
Host
Koukal

Tak po přečtení výzvy jsem se naopak stal Vávrův fanoušek. 😉 KC:D je super hra a Němci zdegenerovaný národ.

Matthew
Host
Matthew

Dostalo mě že si nemůže někdo vzít dívčí postavu a hned je vývojář sexista… Ve stovkách her je jasné dána pánská postava bez možnosti výběru. Mě osobně vůbec nevadí že sem si nemohl vybrat vždyť je to hra a dle mého názoru velmi dobrá hra se zajímavým příběhem. Středověk jako takový byl velmi krutý oproti současnosti… Dále že poslouchá metal nebo Hard metal apod je to rasista 😁 ať si poslouchá třeba dechovky vždyť jim to může být u prde… Pane Vávra pokračujte ve své tvorbě dál a ukažte že Češi jsou šikovnější než kdokoliv jiný já vám smekám protože… Číst vice »

openworld
Host
openworld

Umíte si někdo představit sérii Grand Theft Auto z pohledu ženské postavy?

joudoslav
Host
joudoslav

tak at se poserou, si muze vydavat co chce, ne?

Fricek
Host
Fricek

A co takhle, kdyby skopčáci ohodnotili GTA 5

Lucas
Host

To je z Německé strany vtip? Bojkotovat hru na základě svobodného vyjádření názoru a vyznání autora. Hraju tuhle hru a je mi jedno co nosí Vávra za trička. Klidně pro mě za mě ať běhá po světě úplně nahý. Nebo ať si na youtube sleduje co chce. Je mi to srdečně jedno. Navíc z historického hlediska vrcholného středověku skutečně do války odcházeli muži, zatím co ženy se staraly o usedlost a potomstvo. Nevim nic o tom,že za dob Václava IV se pasovaly ženy na rytíře. Tak kde je ten sexismus? A bílá rasa? Země Českého království ve středověku nebyl žádný… Číst vice »

JAN
Host
JAN

Njn v americké verzi Jana Žižky bude v hlavní roli Denzel Washington 😉

Michal121
Host
Michal121

By mě zajímalo, co říkají borci pode mnou dneska o tý neuvěřitelně nudný a ještě víc zabugovaný srajdě KC:Deliverance. Kolik, že bylo vydáno patchů? Jeden řeší problémy druhýho a třetí toho prvního. Je to šit a nejhorší je, že brutálně nudnej šit. Akorát vizuál se povedl. A to je sakra málo. Vávra pomlouvá Skyrim a při tom KC.Deliverance, jako by mu z oka vypadl. Nechápu.

Fichtl
Host
Fichtl

Skyrim uz je dneska absolutne nehratelna hra,nexus i za obycejne mody potrebne ke behu hry chce po vas jeste dalsi platbu.A platit nekolikrat hory penez za zastaralou hru je nejvetsi blbost na svete.
a Skyrim bez modu je uz jen otravna blbost.

Funboy
Host
Funboy

Už aby se to zasrané Německo zase rozdělilo(a věřte tomu že to přijde, ve východním Německu už tyhle tendence jsou).

Tomík
Host
Tomík

Z těch “výčitek” mi přijdou všechny jako od někoho kdo má hovno místo mozku. 1) Neexistuje nikdo, kdo by mohl tvrdit, že má správnou představu o minulosti a soudit dle toho ostatní. Mí se to zpracování třeba hodně libí a představoval bych si něco takového. 2) No a co jako? To si mám hlídat jestli moje trenky nenosil někdy Hitler před sto lety nebo jiný pobuda? Kdo to řeší proboha? Lepší než, kdyby přišel v růžovém tričku s kytičkama. 3) A co jako? Kolik miliónů lidí se dívá na divná videa, třeba některé zženštilé youtubery co křičí do mikrofonu, jak… Číst vice »

Michal
Host
Michal

Ano skopčák nás bude učit o naší historii. Ten si ani nedal tu práci aby si něco o koruně české našel a na studoval. Ať jde mrdat andělku do prdele.

Abby
Host
Abby

Dana Vávru nemám ráda, pokládám ho za arogantního chlapa, navíc svou kritikou Skyrimu to dost podělal, ale rozhodně ho uznávám jako skvělého herního návrháře (Mafia je dokonalá i dnes). Ovšem k tomu rasismu a dalším věcem, copak byli ve středověku v Evropě černoši? Možná se jich pár našlo v dnešní Itálii, Řecku a Španělsku, ale určitě ne v Českých zemích. A ženy v té době neměly v podstatě žádná práva, ke zrovnoprávnění došlo až o pěkných pár staletí poté, co se odehrává Kingdom Come. A ať odsuzujeme rasismus a xenofobii sebevíc, tak tohle je historická hra, kde prostě tohle všechno… Číst vice »

Márty
Host
Márty

Dan Vávra měl s kritikou Skyrimu svatou pravdu.

Michal121
Host
Michal121

Hm a v čem? KC.Deliverance je to samý, akorát to má lepší vizuál, ale nuda je to k posrání.

Funboy
Host
Funboy

Nepodělal, skyrim je sračka, ale do velké míry nevěděl vůbec o čem mluví, protože s vývojem rpg měl nulové zkušenosti, teď je mnohem, mnohem pokornější 😀

Petr
Host
Petr

HAHa a přitom je KCD jedna z nejprodávanějších a nejhranějších her od dob co je na trhu 🙂

Z tohohle “obráceného rasismu” mi je na blití. popřít dějiny, jen aby se nějaký aktivista nepo…

Martin Rejzek
Host
Martin Rejzek

Rozhodně to lidi neberte vážně. 🙂
Češi mají začátkem roku 2018 ve světě poměrně úspěch na to jaká jsme maličká země (ZOH,kingdom come),a tak se nám naši závistivý sousedíčci pokoušejí škodit.
Němci ať stáhnou prdele,a udělají znovu pořádnej Gothic,zatím jen reptají. :)))
<3

Nyte
Host
Nyte

“Kingdom Come má realizovat rasistickou představu středověku, protože zde nejsou žádné jiné rasy, pouze bílí.
Vávra je prý sexistou, protože se v rámci kauzy Gamergate postavil proti levicově progresivním názorům”

To už ani není vtipné. Neomarxistické špíny, přesně takové při G20 dělaly bordel v ulicích a napadaly policii.

Acckoletsplay
Host
Acckoletsplay

Ze zrovna Nemci kteri nas chteli vyhladit si budou jeste otvirat hubu.

ůafchaůsgvfh
Host
ůafchaůsgvfh

a co takovej assassins creed tam taky zta zenskou nehrajete a nikdo jim nerika ze sou sexisti a co battlefield xDDDD a mohu menovat dale zanry kde by mely bejt zeny a nejsou a nikomu to zily netrha xDDDDD

ůafchaůsgvfh
Host
ůafchaůsgvfh

omg ukaz te mi jedineho americana co vy kde lezi ceska republika natoz aby znali nase dejiny tento clanek napsal retar

Sharp
Host
Sharp

Ti blázni nechápou, že kdyby tam byli černí, tak jedině jako terče pro výcvik lukostřelby.
Radej si jdu pustit Det Som En Gang Var 😛

Scorpio
Host
Scorpio

Lepší PR hře nemohl udělat 🙂

Šakalík
Host
Šakalík

“Němci vyzývají k bojkotu”. Jací Němci? Snad ten čůrák co to napsal, většina Němců se tomu vysměje.

PM1990
Host
PM1990

Sluníčkáři všech zemí, vyližte si pr*el! 😛

Stan
Host
Stan

Jan Heinemann, zvaný Aláhomrd, který doma vytáhne ruce ze dřezu jen když přivezou uhlí, který si nechal uříznout penis, aby byli s ženou rovnací, jehož soukupnící zapříčinili rozpad tradičního německa ajeho přeměnu v multikulturní žumpu mě nemůže rozhodit. Ještě bude vzývat řád Německých rytířů, až jeho děti budou mít strach vyjít na ulici bez bůrky…

Implementoval bych ho do hry jako zrádce, který uhoří na hranici.

MP
Host
MP

A proč ne, dal bych tam jednoho černocha a pojmenoval ho Jan Heinemann, ale musel by mluvit jen německy v jakémkoliv dabingu.

Ashnod
Host
Ashnod

Připomíná mi to Černé barony. ” V petnáctom storočí som tiež něbol majorom. A těrazki hej” Slováci mi snad odpustí chyby 🙂

Jan Štulc
Host
Jan Štulc

PŘEKRUCOVAT ČESKÉ DĚJINY MŮŽE JEN IDIOT !!!

Straspytlik
Host
Straspytlik

nebo Nemec 😉

Hermann Von Salza
Host
Hermann Von Salza

To bych na Němce nesváděl. České dějiny zvládl vždy nejlépe překrucovat hlavně jiný Čech. 😉

Jinak, ta obvinění jsou samozřejmě absurdní.

Stana
Host
Stana

Jo a Karel IV byl určitě černoch a ženské vedly bitvy (možná tak šířením kapavky maximálně)

Markéta
Host

Hele, ale to by mohla bejt zajímavá náplň hry pro ženskou postavu. 😀

Beeda2004
Host
Beeda2004

nepřišla sem kapavka nahodou až z ameriky od indianu? aspoň v nějakym dokumentu o osidlovaní ameriky sem to slyšel

moiki
Host
moiki

Rozhodně si tu tenhle perfektní herní počin nenechám ujít kvůli knikání německýho sluníčkáře který každýho kdo nevítá imigranty a jiné kultury s otevřenou náručí a bude diktovat někomu ze sousedního státu jak má nahlížet na svojí historii.
Vzhledem k tomu že národ tohoto týpka za posledních století dvakrát rozsakroval evropu napadrť měl by být raději z ticha.

gogan
Host
gogan

Jj, na středověkých obrazech evropské provenience bývají i jednorožci, draci satyrové … to ovšem neznamená, že se u nás tyto bytosti vyskytovaly.
Autorovi bych navrhoval rozmístit do hry obrazy Černé madony a přidat ženské postavy. Pravděpodobně, markytánku, lazebnici a prostitutku.

Shadowalker
Host
Shadowalker

Jestli si kvůli něčemu tu hru koupím, tak proto, abych nasral tyhle blbouny, kteří si myslí, že tu v 15.stoleti byli černoši 😉

He3lix
Host

Je až k neuvěření, co někdo může vypustit z makovice po drátech 😀 . Hádat se s domácím autorem, který se baví s domácí elitou v oblasti historie o dané době, to už chce fakt solidní mentální dávidlo. To je jako když pujdete na premieru westernových klasik Hodný, zlý a ošklivý nebo Sedm statečných a po premiéře zavoláte režisérům, že tam bylo málo indiánů a že vy moc dobře víte, že tam tenkrát byli, neuvěřitelný 😀 . Njn pokud stát napadne sousední stát je to válečný zločin, tedy pokud ten útočník není USA. Kontroverzní triko :D, tvl. tady chodí lidi… Číst vice »

Wargern
Host
Wargern

Wow…. to je ale smršť píčovin 😀 bože to je fakt někdo dost blbej na to aby tomu věřil? Just….wow

Come
Host
Come

Dneska kde jakej pošuk od klávesnice bude brečet že ve hře není multikultura?Ať se jdou bodnout a neserou se do naší historie!Je to vývojářů věc jak si hru ztvární a vyrobí!Když se jim to nelíbí tak ať si naprogramujou vlastní hru a nejí co řešit.Fandim celému týmu spolu s Danem Vávrou!!!

ABC
Host
ABC

Navrhuji kompromis – hlavní hrdina bude míšenec. Otec černoch, matka běloška, z jedné strany děda asiat a z druhé babička Židovka.

A dále bych se příkláněl i k žalobě na xenofóbní tvůrce série Total war. Ve hrách Shogun a Three kingdoms se nevyskytují černoši. Rasysmus!

Stana
Host
Stana

Já navrhuju aby hlavní hrdina byl strakatý jak westernový koník,prostě v eurohrdina

Petr
Host
Petr

No jo.. asi to měli udělat jako v novým Call of Duty, kde v multiplayeru za Wermacht bojují černošky 😀

František
Host
František

Vlkodlačí ženy ss 🙂

TVTV
Host
TVTV

nepamatuji si, že by byl nějaký český král nebo pán černý nebo žlutý, snad jen ryšavý… nebo že by se některý jmenoval Ibrahim nebo Abdul. Pokud tady černí byli, tak jako otroci nebo sluhové. A to by taky byl kavál, že z nich ve hře udělali podřadné lidi. Před lety jsem hrál dobrou hru “Call of Juarez” z divokého západu a nepamatuji si, že by tam byli indiáni nebo černoši, kteří tam prokazatelně historicky žili. A taky nešlo hrát za pistolnici nebo buznu s růžovou winchestrovkou…neměl bych je žalovat, že jsem chtěl a nemohl? ;-))) Proč se už i do… Číst vice »

Tomasmarny
Host
Tomasmarny

Tak to si ji asi nehral moc dlouho kdyz tsm primo proti indianum utocis

argonaut
Host
argonaut

Stale se opakuje v historii, jak jsou Čechy za jidašsky peníz prodaný. Většinou němcům.Za vítězství ve hře.

Kokodá
Host
Kokodá

Nejhorší je, že to vše souvisí s politikou. Česko je podle všeho straaašně rasistickou zemí. Tohle se dalo čekat, já to očekávám dobré dva měsíce-samozřejmě nejvíce blábolení od Němců.

Kokodá
Host
Kokodá

A co takhle rovnou udělat z hlavního hrdiny černocha?!

Paeris Kiran
Host
Paeris Kiran

Jasně tak Vávra byl kvůli požadavku lidí na autenticitu prakticky donucen změnit barvu mrkve ve hře na tu středověkou (zelenější, mnohem méně karotenu) a měnit modely koní protože se strhla nevole že použil moderní…

a někdo si představuje že u nás za husitů nějaký kovář vůbec dělal ženské brnění…

trapné…

Jan
Host
Jan

zdroj?

Merediction
Host
Merediction

V textu máš přímo odkaz Janku, neumíš číst?

pete
Host
pete

koho zajímá názor vypatlaných levičáků? Ta hra by schytala hate v každém případě, pokud by tam polovina postav nebyli černí, LGBT a np-gender mutanti… škoda řeči, hru kupuju bez debat… už se těším na kvikot levičáků

Einfach zupa
Host
Einfach zupa

Od té doby, kdy díky internetu může na internetu projevovat své názory každý bez ohledu na to, jestli by za ně dříve dostal hned po hubě, se vůbec nedivím podobným shitstormům. Danu Vávrovi bych doporučil jediné – být pěkně v klidu a dělat si to, jak si to dělat chce.

Ať si laskavě všichni uvědomí, že na našem území v té době draci, holky s oobouručákama a rapující niggaz v kšiltovkách dělající drive-by u Cluckin’ Bellu fakt nebyli.

Alexx198
Host
Alexx198

Naprosto souhlasím.

Gary
Host
Gary

Naprosto souhlasim.
Musim rici, ze je opravdu hnus jak idioti dnesni doby vyzaduji multikulturu ve vsem. Dneska pomalu neni film, serial, ktery by neobsahoval asiata, cernocha a hispance najednou… a ted dokonce chteji ovlivnovat i hry? Srat na ne, jsem jedine rad ze Vavra to udelal podle sveho. Heinemann je totalni vul, chapu ze se chce prosadit, ale ne takhle…

Martin J
Host
Martin J

Přesně tak. Skopci už od křížových výprav raidovali po celé Evropě a části Asie, v novodobé historii rozes.ali už dvakrát celou Evropu, přičemž podruhé nezůstalo pouze u ní a dne tady nějaký sluníčkář Heinemann moralizuje člověka ze země, kterou ani ne před sto lety okupovali. Němci by dodnes měli chodit kanálama a ne zase poroučet starému kontinentu. Sami si doma nedokážou udělat pořádek a budou se navážet do cizích. Heinemann by se měl léčit.

Petr
Host
Petr

Hienemann by se neměl léčit ale jít se rovnou odpálit

Jura
Host
Jura

V preplnenym autobusu? Proboha, jen to ne!

Cyril
Host
Cyril

Tím, že generalizujete Německo jako hyperkorektní zemi (nebo jako nacionalistickou, jak učinil kolega v komentáři přede mnou), jim nejspíš částečně dáváte zapravdu. Po faktické stránce textu, pochybuju, že hra vyjde v únoru 2017.

Iskander
Host
Iskander

Ale notak. Někdo Vám tu bolístku pofouká. Německo je země posedlá politickou korektností, snad, až na pár oblastí jako je Sasko a zbytek, z někdejší NDR.

Jetel
Host
Jetel

Disky už jsou ve výrobě a pracuje se na Day 1 patchi, takže vyjde v únoru 2018.

Tomáč
Host
Tomáč

Pane Cyrile, když už, tak nacistickou. Mimoto je generalizování na místě. Přílišná tolerance a protěžování menšin nepovede k ničemu dobrému a současné Německo v závěsu se severskými státy jsou toho zářným příkladem.

Také bychom se mohli dočkat toho, že pan Vávra vývojářům naordinuje povinného černocha, zloděje, a po filmovém vzoru ho pojmenuje Token.

Merediction
Host
Merediction

Už jen kvůli tomu si tu hru koupím. Před pár desítkama let smradi ještě hajlovali a teď si hrají na nějaký moralisty.

Vito
Host
Vito

Nejvtipnější na tom je, že (kromě toho že je to blb, který určitě ví více o české historii podle nějakých fejkových obrázků z internetu) dotyčný který nejvíce řve studoval uměleckou školu a asi rád maluje černé spoluobčany podle jeho twitru. Vypadá jako hipster a ještě si dovoluje kritizovat české dílo někoho, kdo ví co dělá. Taky nekritizujeme jeho malby. 😀