Nvidia se obouvá do AMD. Podle jejího šéfa je grafická karta RTX 2080 rychlejší než konzole příští generace

Aktuální generace grafických karet Nvidie v podobě Geforce RTX je rychlejší než grafické čipy v příští generaci konzolí, která se má na trh dostat až v závěru příštího roku. Uvedl to šéf Nvidie Jensen Huang na technologické konferenci GTC 2019, kterou společnost pořádala v čínském Suzhou.

Konkrétně pak Huang srovnával mobilní variantu Geforce RTX 2080 s konzolemi příští generace, čímž měl na mysli zejména Xbox Series X od Microsoftu a Playstation 5 od Sony, jež budou využívat technologie od společnosti AMD. Obě společnosti sice zatím nezveřejnily konkrétní specifikace, ale v případě Xbox Series X už máme alespoň rámcová data.

Hlavní práci tu odvede procesor od AMD postavený na architektuře Zen 2, který bude disponovat osmi jádry po 3,6 GHz. Vedle 16 GB GDDR VRAM to pak bude především grafická jednotka Navi GPU postavená na architektuře RDNA (Radeon-DNA, pravděpodobně ve verzi 2.0). Díky tomu má být dosaženo teoretického výpočetního výkonu 12 teraFLOPS (TFLOPS FP32).

Geforce RTX 2080 v továrním nastavení dosáhne na 10 TFLOPS FP32 a notně úspornější Geforce RTX 2080 Max-Q pro notebooky na necelých 6,5 TFLOPS PF32. Z toho by vyplývalo, že Xbox Series X bude naopak rychlejší než RTX 2080.

Faktem je, že teoretický výkon lze srovnávat jen velmi obtížně a smysl dává obvykle jen v rámci jedné generace a jedné architektury, tedy například Radeon RX 5700 versus RX 5700 XT, respektive RTX 2060 vs. RTX 2070.

Slova šéfa Nvidie jsou tak opravdu odvážná a mohla by se obrátit proti němu.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 5 Prumer: 4.6]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
skd
Host
skd

Ne asi, když taky stojí dvakrát tolik než celá ta konzole… chytrolín.