A Plague Tale: Innocence vypráví příběh dvojice sirotků pronásledovaných Inkvizicí. Ve středověké Francii zamořené krysami

Bohužel ne všechny hry mohou vznikat s obřími rozpočty jako třeba Fallout 4, GTA 5 nebo Assassin’s Creed: Origins. Jejich autoři dostanou od vydavatele slušné, ale jasně omezené prostředky, a přesto s nimi chtějí docílit velké věci. Skvělým příkladem z poslední doby je například Hellblade: Senua’s Sacrifice, ale i české Kingdom Come: Deliverance. Podobnou cestou jde vývojářské studio Asobo, které pracuje na velmi zajímavém titulu A Plague Tale: Innocence.

Hra se odehrává ve Francii roku 1349 a do popředí staví pár sourozenců. Prostředí je značně temné a obohacené špetkou fantasy, čímž vzniká velmi atraktivní a neokoukaná kombinace. Zatímco Francie bojuje s Anglií a ve městech řádí morové rány, rozšiřují se démonické síly. Jejich nejočividnější formou jsou obří hejna krys. Ta pobíhají po ulicích a polích a baží po jediném – lidském mase. Nedělají rozdíly mezi vojáky nebo sourozenci, vše co má dvě nohy, se stává potenciálním cílem. Pouze oheň a světlo dokáže krysy na malou chvíli zahnat. Tuto výchozí situaci využívají autoři A Plague Tale: Innocence pro celou řadu prostorových hádanek.

Sourozenecká spolupráce

Ve hře budete ovládat dívku jménem Amicia. Její bratr Hugo se nakazil od cizí, pravděpodobně zlé moci a sestře nezbývá než hledat léčivý prostředek. Navzdory takřka bezvýchodné situaci je Hugo stále ještě malým dítětem, takže se v průběhu hraní tu a tam batolí nebo ho Amicia musí vzít za ruku a odtáhnout ho. Na chvíli ho sice můžete nechat na jednom místě, například když potřebujete okolí upravit tak, aby se krysy bály ohně a vy mohli projít nebo když se potřebujete připlížit k nepřátelským vojákům a potichu je odpravit. Dlouho však na jednom místě nevydrží a po čase začne hledat svou sestru, což je pochopitelně nebezpečné.

V rámci příběhu A Plague Tale: Innocence narazíte na další sirotky, kteří vám pomohou při vašem úprku před Inkvizicí. Ta si totiž všimla Hugovy nákazy a považuje ho za ztělesnění ďábla. Vašimi úhlavními nepřáteli budou tedy kromě krys právě vojáci inkvizice, kteří zčásti nosí brnění a nejsou tak snadno přemožitelní. Vedle těchto dvou nebezpečí ale autoři chtějí do hry přidat ještě nějaká další monstra.

A Plague Tale: Innocence nedělá ze své hlavní postavy nějakou hrdinku. Amicia je v boji na blízko zcela bezmocná a musí se tak spoléhat na svůj fištrón a především prak, se kterým to umí docela dobře. Ale i ten musí používat velmi opatrně a v zásadě jen v případech, kdy to jinak nejde. Obecně bude A Plague Tale: Innocence především o řešení prostorových hádanek a hledání cesty vpřed. Půjde přitom o velmi lineární zážitek, jen na několika místech si budete moct vybrat, kudy se vydáte dále. Na nějaká rozhodnutí nebo různé konce autoři rezignují – chtějí mít příběh od začátku do konce pevně v rukou, aby z něj mohli udělat maximálně působivý zážitek. Ten nebude kdovíjak dlouhý, ale na deset až dvanáct hodin hraní by vydat měl.

A Plague Tale: Innocence je graficky fantastický

Vývojáři ze studia Asobo zvolili na dnešní poměry netradiční cestu a vyvinuli si vlastní grafický engine. Zjevně se to vyplatilo, protože to, co z něj dokáží vymačkat, vypadá až neuvěřitelně. Kupříkladu pohled na bojiště se stovkami padlých vojáků je zážitek sám pro sebe, byť pohled do dálky zde tvoří jen optická iluze. Autoři si také rádi hrají se světly a stíny, což nemá jen grafické, ale i herní dopady.

Je tedy docela jasné, na co A Plague Tale: Innocence sází. Je to ponurá a pohlcující atmosféra středověkého světa, se kterou kontrastují nevinné duše dvojice hlavních hrdinů. Tento titul má skutečně zaděláno na to stát se klenotem i bez tučného rozpočtu. Jeho autoři totiž přesně vědí, čeho chtějí dosáhnout. Jen škoda, že hru původně plánovanou na letošní rok odložili až na rok 2019.

A Plague Tale: Innocence vyjde na PC, Playstation 4 a Xbox One.

A Plague Tale: Innocence – trailer

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Na Gamebro.cz má na starosti rubriky HW požadavků a Her zdarma.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na