Project CARS 2 – recenze

Gentlemen, start your engines! Milovníci závodních her si po delší době o letošním podzimu přijdou vskutku na své. Začalo to novým ročníkem F1 2017, který se náramně povedl, a hody budou pokračovat sedmým dílem konzolové klasiky Forza Motorsport, která se podívá také na PC, zatímco na Playstation 4 se o přízeň závodních fanoušků bude ucházet exkluzivní Gran Turismo Sport. S jistým náskokem nad zmíněnými dvěma tituly však startuje méně nápadný, ale o to zajímavější kousek – Project CARS 2. Pokračování skvělých závodů z roku 2015, které vznikly jen díky úspěšné crowdfundingové kampani.

Už v menu vám bude naprosto jasné, že co do obsahu tvůrci Project CARS 2 v žádném případě nešetřili. Za úhlednými kachlíčky se skrývá bezpočet možností, nastavení a závodních variací. Kdo má chuť vykrýt pár volných minut závoděním, zvolí si tříkolovou rychlovku na trati své volby, opravdoví fajnšmekři potom otestují své schopnosti v simulaci opravdového 24hodinového závodu včetně tréninku a kvalifikace.

Slušná čísla

Číslo 180 částečně licencovaných, částečně fiktivních vozidel Project CARS 2 možná v porovnání se 700 bouráky ve Forza Motorsport 7 zase až tak neohromí, ovšem studio Slightly Mad jimi dokázalo pokrýt celých devět závodních disciplín, aniž by vám některá z nich připadala ochuzená. Užijete si závodění v motokárách, silniční závody, sérii Indie Car, rallyecross, GT Racing, ale třeba i formule nebo vytrvalostní závody v Le Mans. Skvělá a praktická jsou rychlá přednastavení, která přizpůsobí vozidla, pravidla a tratě volbě závodní varianty.

Pochopitelně nesmí chybět ani příslušné tratě odpovídající potřebám každé závodní kategorie. Mezi 60 tratěmi najdete licencované motodromy po celém světě (Hockenheim, Silverstone, Laguna Seca a další), nascarové okruhy, rallyecrossové arény a silniční závody z jednoho bodu do druhého. Celkem 130 variant tratí přináší další zpestření. V tomto ohledu Project CARS 2 jasně vede. Forza Motorsport 7 nabídne 32 tratí a Gran Turismo Sport dokonce jen 17 závodních dějišť. Chybí pouze opravdové rallye závody – jejich fanoušci budou muset vzít zavděk Dirtem 4.

Ale k čemu by nám byla čísla, kdyby to na trati za nic nestálo? Naštěstí je tomu přesně naopak. Fyzika jízdy byla už v prvním Project CARS na vysoké úrovni a druhý díl ji ještě vylepšil. Mnohem více poznáte projevy stavu pneumatik, jejich teploty či stavu nádrže. V zahřívacím kole po opuštění boxů se auto po trati smýká a uklidní se až po určitém zahřátí pneumatik. V ideálním stavu pak drží i v rychlých zatáčkách.

Zážitky z jízdy

Schopnosti soupeřů můžete nastavit v rovině agresivity a jízdního umění. Jejich úroveň sice stále nedosahuje kvalit kontrahentů série Forza, je však na velmi slušné úrovni, která nezasluhuje kritiku. Protivníci rádi útočí na vaši pozici, dělají ale také pochopitelné chyby. Pouze v sérii Indie Car docházelo ke zvláštním nehodám – zde by si umělá inteligence zasloužila poupravit.

Řízení jednotlivých vozů je vskutku skvělým zážitkem. Zejména rozdíly ve váze a zatížení se v jejich chování projevují velmi přirozeně. Když přesednete například ze supersportu McLaren 720S do oldtimeru jako je Mercedes 300SL z roku 1952, budete si ve druhém jmenovaném připadat jako na dětské houpačce. A tak to má být!

V takovém případě si budete držet palce, aby zůstalo přinejmenším sucho. Jenže to vám Project CARS 2 s dynamickým vývojem počasí nezajistí. Hra simuluje mlhu, déšť a dokonce sníh, a to v několika úrovních intenzity. Pochopitelně nechybí ani střídání dne a noci. V případě zájmu si tak můžete nasimulovat ty nejtvrdší podmínky a zajet si například v noci při silném sněžení. Dobrou zábavu přeji!

Z výše uvedeného už i méně obeznámení čtenáři jistě poznali, že Project CARS 2 jsou závodní simulací, nikoliv arkádou. Kdo hledá akčnější poježdění, měl by zkusit například Forza Horizon 3. Přesto to ale mohou zkusit i hráči, kteří nemají se závodními simulacemi tolik zkušeností. Za prvé, hru lze docela dobře ovládat na gamepadu, byť volant zůstává stále nejlepší volbou. Za druhé, hra nabízí celou řadu asistentů, které jí učiní zpočátku přístupnější. Postupně je pak můžete opět deaktivovat a kousek po kousku se učit opravdovému závodění. Pokud jde o ovládání volantem, podařilo se tvůrcům eliminovat řadu nedostatků prvního dílu. Především díky vylepšené zpětné vazbě ucítíte v prstech každou nerovnost trati.

Nápady a motivace

Skvělým nápadem, který by podle mého názoru už neměl chybět v žádné další závodní hře, je takzvaný závodní inženýr. Pokud na trati zjistíte, že je váš vůz špatně nastaven, například na rovince narazíte na omezovač otáček, můžete si o problému promluvit se závodním inženýrem. Na základě naší zpětné vazby pak hra provede automaticky změny na nastavení auta. Začátečníkům to velmi ulehčí hledání perfektního nastavení závoďáku.

V kariéře dává Project CARS 2 hráčům velkou volnost v tom, kde coby nový Michael Schumacher započnou svou kariéru. Vezmou to hezky od podlahy v motokárách nebo se postav rovnou na startovní rošt Formule A? Pouze dvě horní výkonnostní třídy zůstávají zpočátku uzamčeny. Odemknout si můžete také různé výzvy. Na dlouhodobou motivaci je to ale bohužel málo. Jistě, samo o sobě může být zábavné propracovávat ze zespodu až na vrchol, ovšem jde pouze o absolvování jednoho závodu po druhém, bez jakékoliv omáčky okolo. Chybí management vlastního týmu, interakce s týmovým kolegou, dotírající novináři nebo lákání sponzorů. Po vítězství v šampionátu nečekejte animované oslavy, ale jen krátké video a textové gratulace. Kariéra tak bohužel zůstala stejně suchá jako v prvním díle.

Mnoho se nezměnilo ani po grafické stránce. Zatímco závodní vozy vypadají stále skvěle, tratě postrádají detaily a působí velmi sterilně. V případe závodních okruhů to lze přejít, ovšem podobný dojem ve vás vyvolají i městské závody, což už je horší.

Verdikt

Jak z recenze doufám vyplynulo, Project CARS 2 (koupit hru) nebudete hrát proto, že by hra vypadala skvěle nebo neustále motivovala novými výzvami. Budete ji hrát proto, že málokde najdete tak intenzivní zážitek na trati. Výzvy si budete muset sami vytvořit, k čemuž vám hra ale také nabídne dostatek příležitostí. Bude zajímavé sledovat, zda toto puristické závodění bude stačit na přicházející Forza Motorsport 7, která naopak v inscenaci a motivaci tradičně boduje.

Project CARS 2

0

Klady

  • Skvělá intenzita závodů
  • Mnoho závodních disciplín
  • Spousta tratí a jejich variant

Zápory

  • Poměrně chudá kariéra
  • Tratě by mohly být graficky zajímavější
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Redaktor zpravodajství serveru Gamebro.cz. Milovník příběhových her, ať už těch akčních nebo RPG.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na