Služba Revolut schválně zadržuje klientům prostředky, pokud nezaplatí

O zvláštních praktikách služby/karty Revolut, která je stále oblíbenější i v České republice, a to zejména mezi technologicky zdatnějšími uživateli, jsme vás už informovali. Internet je doslova plný zpráv zoufalých uživatelů, kterým Revolut zablokoval peníze a kteří se k nim celé měsíce nemohou dostat. Britská policie šetří také případy, kdy se peníze z účtu Revolut zcela ztratily.

Tato britská služba, za kterou však stojí ruští zakladatelé a kapitál, se podle všeho snaží vydělávat různými způsoby. Na tom by nebylo nic špatného, jen kdyby si přitom nezahrávala se samotnou podstatou svého podnikání, tedy finančním systémem.

Revolut je zdarma prakticky nepoužitelný

Standardní verze Revolutu je zdarma. Má však nejrůznější omezení, z nichž některá, jako možnost výběru z bankomatu do ekvivalentu 200 EUR, se dají docela dobře chápat, byť jsou samozřejmě nekomfortní. Jiná už jsou poněkud zvláštní. Dobře se ví, že Revolut neplatícím uživatelům schválně zdržuje odchozí platby na bankovní účty. Ty tak s bezplatnou verzí služby trvají 5 až 7 dní. Je možné si přitom připlatit za takzvaný Turbo transfer, který je však citelně zpoplatněn částkou ve výši 140 Kč. V takovém případě dostanete zcela běžnou platbu, akorát uměle nezdržovanou. Na účet příjemce tak dorazí v průběhu příštího dne. Alternativou je pořízení předplatného Premium nebo Metal, které jsou rovněž zpoplatněné měsíčním paušálem a které zahrnují také turbo převody.

Tip na článek:  Neplaťte za zboží hned, ale až za 45 dní. Twisto vám navíc dá 500 Kč jen tak

Je to samozřejmě zvláštní metoda, jak klienty přinutit k využívání placených služeb, ale nutno říct, že tyto podmínky jsou dopředu známé, a tak na ně lze přistoupit či nikoliv a v takovém případě využít nějakou alternativu.

Při využívání Revolutu jsme ale přišli na okolnost, kterou firma nikde nezmiňuje a která pravděpodobně porušuje evropské bankovní právo. Revolut totiž uměle zadržuje také prostředky, které vám přijdou na účet. Ne, teď nemluvíme o výše uvedené blokaci. Pokud se po tom nepídíte, v zásadě se vůbec nedozvíte, že vám na účet u Revolutu přišly prostředky. To se stane až ve chvíli, kdy vám je služba takzvaně připíše. Teprve pak je ve svém účtu uvidíte.

Revolut bezdůvodně zdržuje příchozí platby

My jsme naši platbu sledovali. Odesílatel ji poslal 10. prosince v odpoledních hodinách. Během dalšího dne, 11. prosince, dostala jeho banka informaci, že platba byla vyřízena a je tedy na Revolutu, aby ji připsal. To ve slušné finanční instituci může trvat několik hodin. Revolut však platbu nepřipsal ani dnes, tedy 13. prosince.

Obrátili jsme se tedy na oficiální podporu, kde jsme se nestačili divit. Zástupci společnosti si vymýšleli nejrůznější výmluvy, a když byly vyvráceny, tak přišli s dalšími. Obecně se ohání především tím, že SWIFT platby mohou být připsány až do 5 pracovních dnů. Tato lhůta, která je zřídkakdy naplněna, však slouží především odesílající bance. Jakmile peníze druhá strana přijme, musí je na účtu zobrazit bez zbytečného odkladu.

Po delší diskuzi se nicméně operátorka podpory prořekla. “Plně rozumím, že toto není, co jste očekávali, ale jde o standardní časové okno pro SWIFT platby. Je tu ale možnost turbo plateb, která klientům umožní obdržet peníze rychleji,” zněla její slova.

Nicméně možnost turbo příchozích plateb není nikde uvedena, ani není možné ji jednotlivě aktivovat. Operátorka tak pravděpodobně měla na mysli aktivaci některé z forem předplatného, které pak dotyčné klienty “upřednostní”, respektive způsobí to, aby jejich příchozí platby nebyly uměle zadržovány.

Peníze zdarma pro Revolut

Jak vidno, Revolut se neštítí ve snaze maximalizovat zisk vůbec ničeho, dokonce ani upírání práv svých klientů.

Vzhledem k tomu, že dnes i mezinárodní platby v drtivé většině případů probíhají do druhého dne (někdy jsou dokonce rychlejší než ty tuzemské), je konání Revolutu přinejmenším drzé. Využívá neznalosti klientů, kteří se stále domnívají, že platby “mohou chodit dlouho”, tedy až neuvěřitelných 5 pracovních dní (zřejmě plují lodí). Vzhledem k obrovským objemům peněz, které se přes Revolut každý den točí, tento postup znamená jediné: tato společnost si kontinuálně vytváří peníze pro vlastní využití, které nemusí úročit a s nimiž klienti nemohou disponovat.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 9 Prumer: 3.7]

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomáš
Host
Tomáš

Používám Revolut několik let a nikdy žádná problém, když jsem si spočítal kolik mi uspořil na převodech v cizích měnách jsou to desetitisíce i s účtem ZDARMA, takže odstavec “Revolut je zdarma prakticky nepoužitelný” je absolutně mimo mísu. A jeho největší + je právě výběr do 200 eur zdarma po celém světě. Většina bank si účtuje poplatek i stovku + % z vybírané částky.