Blizzard se zalekl Číny. Vyloučil z turnajů hráče, který podpořil demonstranty v Hong Kongu

Chunh “Blitzchung” Ng Wai je profesionálním hráčem oblíbené hry Heartstone od Blizzardu. Pochází z Hong Kongu, a tak příliš nepřekvapilo, když v jednom streamu podpořil demonstranty ve své zemi, kteří protestují proti vládě a zásahům místní policie. Samotný hráč jistě musel v takovém případě počítat s šikanou ze strany Číny, na kterou protesty zprostředkovaně míří. Postih však přišel z poměrně nečekaného směru – od společnosti Blizzard.

Dvě věty a neadekvátní postih

Zmíněný stream byl totiž součástí vysílání asijsko-pacifické divize esportovní soutěže Grandmasters, kterou Blizzard pořádá. Blitzchung zde v masce, kterou nosí demonstranti v Hong-Kongu, pronesl tato slova: “Osvoboďte Hong Hong. Tohle je revoluce naší doby!” (video je v příspěvku pod článkem).

Podle Blizzardu, který se zjevně obává represí čínských úřadů, porušil hráč článek 6.1 soutěžních podmínek. Ten praví, že pokud hráč urazí část veřejnosti nebo jinak poškodí obraz Blizzardu, může být vyloučen z Grandmasters a jeho dosavadní vyhrané prostředky (prize money) budou sníženy na nulu. Právě tento nejtvrdší postih použil Blizzard proti Blitzchungovi, který se tak nesmí účastnit oficiálních turnajů v Heartstone až do 5. října 2020.

Aby toho nebylo málo, Blizzard zároveň ukončil spolupráci se dvěma moderátory, v jejichž streamu k prohlášení došlo. Vyjádření společnosti je přitom vskutku alibistické. “Přestože uznáváme právo každého vyjádřit své osobní názory a myšlenky, hráči a další účastníci vybraní do našich soutěží se musí držet oficiálních soutěžních pravidel.

Čínská firma drží v Blizzardu významný podíl

Blizzard za tento krok čelí značné kritice ze strany západních hráčů, v jejíchž očích to jeho už tak narušené image rozhodně nepomůže. Bylo by přitom zajímavé sledovat, jak by se zachoval opačném případě, tedy kdy by některý z hráčů nepodpořil v politických krocích malý stát nebo jeho občany s relativně omezeným publikem, ale právě Čínu. Skutečně by pak zástupci firmy reagovali stejně?

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že 5% podíl ve společnosti Activision Blizzard vlastní čínský gigant Tencent. Jde o jeden z největších kumulovaných podílů, který kdo v této veřejně obchodované společnosti drží a jako takový zde má nejen akcionářská práva, ale také neoficiální vliv, který může uplatňovat. A jak známo, velké čínské firmy jsou obvykle více či méně napojeny na čínskou vládu a snaží se jí preventivně vyhovět.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
TheTruth
Host
TheTruth

Neuplný článek. Hráč byl vyloučen pro porušení pravidel které sám podepsal před začátkem turnaje. Jedná se o pravidla která se snaží zabránít veškeré politice na “půdě” turnaje. Věty byly řečeny během tournament interview s vítězem. Představte si že v rámci esport turnajů povolíte politiku, novými největšími sponzory by byli politické entity.