Call of Duty: Black Ops 4 je nejlepším dílem série za poslední roky – recenze

Každoročně vydávané Call of Duty bylo pro řadu hráčů důkazem toho, že svět je ještě v pořádku. Pomiňme teď tradiční škarohlídy přísahající na nostalgické zážitky a řekněme si, že Call of Duty se vždy skládalo z intenzivní singleplayerové kampaně na pár hodin, o které se vždy hodně a často i kriticky mluvilo, a pak multiplayerové komponenty, jež si další rok – do vydání nového dílu – žila vlastním životem a představovala jeden z nejoblíbenějších online zážitků.

Call of Duty: Black Ops 4 však ustálený běh věcí přerušuje a skrz naskrz proskriptovanou jednohubku v podobě příběhové kampaně tentokrát nenabízí. Vzhledem k tomu, že se hráčské statistiky rok od roku posunovaly směrem k dominanci multiplayerových módů, lze rozhodnutí vývojářského studia Treyarch (nebo spíše možná vydavatele Activision, který jen tak nějakou změnu v konceptu své nejcennější série nedopustí) chápat, jakkoliv to mnohým hráčům může být líto. Na druhou stranu – jakkoliv byly singleplayerové kampaně Call of Duty krátké, vždy byly velmi pečlivě a řemeslně zručně připravené, což tvůrce stálo značnou porci zdrojů. Ty si nyní uvolnili na tvorbu toho, co podle nich hráče opravdu zajímá a baví. Respektive platící hráče, protože existuje jistě spousta těch, kteří si Call of Duty každý rok pirátsky stáhlo a odehrálo pouze příběhový režim. Takové Call of Duty: Black Ops 4 opravdu nepotěší.

Tip: Call of Duty: WW2 – za 14 let se nezměnilo nic – recenze

Blackout nebo Battle Royale?

Volné zdroje nenechal Treyarch rozhodně ležet ladem a připravil pro Call of Duty: Black Ops 4 dosud nejrozsáhlejší klasický multiplayerový mód v historii celé série. Kromě toho notně rozvinul oblíbený Zombie mód, a aby toho náhodou nebylo málo, přidal zatím technicky nejpovedenější Battle Royale souboje, které jsou na trhu k mání. Karty tedy nejsou rozdány vůbec špatně, a když na to tak hledíme, vlastně se nám docela líbí, že Call of Duty v podobě Black Ops 4 dostává tolik potřebný svěží vítr. Bude také zajímavé sledovat, kam nakonec sérii zavane.

Online fenomény Playerunknown’s Battlegrounds a Fortnite se postaraly o to, že Battle Royale boje dnes od žánru online akcí nelze oddělit a i ti největší giganti pochopili, že se bez této alternativy neobejdou. Ostatně i největší konkurent nového Call of Duty, kterým je jednoznačně Battlefield 5, odpovídající mód nabídne. Black Ops 4 však v tomto směru těží z toho, že je mezi velikány tím prvním. Do karet mu hraje také skutečnost, že PUBG stále nepochopitelně sužují technické problémy, kvůli kterým ho hráči masově opouštějí a pak také to, že Fortnite je svou komiksovou grafikou přeci jen zaměřen na mladší hráče a ty, kdo očekávají realistický vizuál, zkrátka neuspokojí. Vedle těchto dvou hegemonů zatím nevyrostla opravdová konkurence a kdo jiný by se jí mohl stát, než některý z dua nových vyzyvatelů? Call of Duty: Black Ops 4 v tomto nemá vůbec zlé šance, protože Battle Royale mód Blackout se tvůrcům vyvedl. Opticky se neliší od klasických multiplayerových bitev, na které jsou fanoušci série zvyklí, a uchovává si i dosud bezkonkurenční „gunplay“ a povedený pohybový systém.

Aby bylo jasno, v Call of Duty: Black Ops 4 na vás nečeká luxusní grafické zpracování, kterým láká Battlefield 5. Oproti tomu se můžete spolehnout na velmi robustní, propracovaný a ozkoušený herní systém. Jako inspirace pro Blackout se nezapře již zmíněné PUBG. Z vrtulníku seskočíte na obří mapu, následně sbíráte pokud možno maximum lootu v podobě zbraní, zdravotních balíčků a nejrůznějších doplňků, s čímž pak vyrazíte na zteč proti dalším 99 hráčům (časem by jich ale mohlo být více). Aby na sebe poslední přeživší na mapě vůbec narazili, je tu ještě energetická kopule, která se s časem neustále zmenšuje. Kdo se nachází vně, postupně ztrácí zbraní a podle toho, jak je vybaven, ho do několika vteřin či minut čeká smrt.

Call of Duty: Black Ops 4 – Blackout trailer

Klon s trochu jiným zážitkem ze hry

Blackout mód je stejně jako v PUBG hratelný samostatně, ve dvojici nebo dokonce ve čtveřici. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, očekávejte skutečně napínavé bitvy, které v pozitivním smyslu pocuchají vaše nervy. Po čase se sice naučíte mapu dobře znát a zjistíte, kde je největší šance na dobré úlovky, ale pochopitelně nikdy nemůžete vědět, co mají za lubem ostatní hráči a jakou taktiku využijí. Klidně se vám může stát, že v pěti po sobě jdoucích kolech vás někdo zastřelí po pár minutách, protože se zkrátka objevíte v oblasti, kde je spousta dalších hráčů, kteří už vybrali všechny zajímavé zbraně. Nebo nic netušíce poběžíte lesem, aniž byste slyšeli výstřel snipera, který vás z dané partie vypálí. Ačkoliv jsou to mnohdy frustrující zážitky, dokázalo Call of Duty: Black Ops 4 pojmout specifika Battle Royale velmi dobře, takže se budete neustále snažit zlepšovat a postupně vydržíte čím dál tím déle. Jistě, v konečné fázi je to mnohdy už jen o štěstí, ale ani tak mi hra nepřišla jako neférová.

Ptáte se, proč si kvůli Blackout kupovat Call of Duty: Black Ops 4, když jde vlastně na první pohled o klon PUBG? Inu, tak zaprvé je tu již zmíněná technická čistota, kterou velký vzor zatím neposkytuje. A za druhé po zevrubnějším zahrání zjistíte, že tu je přeci jen řada odlišností, byť spíše v maličkostech. Call of Duty: Black Ops 4 je v jejich důsledku dynamičtějším zážitkem, byť se u něj hráči PUBG dost možná budou rozčilovat nad poměrně jednoduchou balistikou a mizivými rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi zbraní. Kromě toho je mapa Blackoutu o něco kompaktnější a ke střetům s ostatními hráči proto dochází rychleji. To do značné míry předchází zdlouhavým cestám, zároveň ale poskytuje dostatek prostoru pro pohyb pomocí vozidel jako jsou bugyny, kamiony či helikoptéry. Hráče potěší také řada skrytých míst, která mohou postupně objevovat a využívat jejich výhody.

Jakkoliv je Call of Duty: Black Ops 4 na jedné straně oproti PUBG jednodušší, komplexnost vynahrazuje důrazem na taktiku, kterou přinášejí perky a gadgety. V rámci lootu totiž nesbíráte pouze výzbroj, ale také různá vylepšení, která vás například varují, když jste zrovna v hledáčku nebo se s jejich pomocí můžete takřka neslyšně pohybovat. Některá z vylepšení slouží také týmové hře a nechají vás například rychleji oživovat parťáky, případně své spojence dokážete vidět skrz zeď. V některých případech dokáží být vylepšení důležitější než samotná výzbroj.

Klasický multiplayer stále táhne

Přestože by Blackout mohl být samotnou hrou, je nakonec dobře, že ho tvůrci integrovali do Call of Duty: Black Ops 4. Takto mají hráči alespoň pocit, že za své peníze dostávají opravdovou hodnotu. Vedle Battle Royale režimu hra totiž nabízí také klasický multiplayer, který hned ze začátku čítá 14 velmi dobře zpracovaných map, na kterých si můžete zahrát osvědčené herní varianty jako Domination, Kill Confirmed nebo Team Death. Kromě toho je tu také novinka Heist, která nezapře podobnost s Counter-Strikem. Na začátku si za peníze koupíte zbraně a vybavení, které pak můžete v následujících kolech vylepšovat, pro což je předpokladem likvidace soupeřů či sbírání pytlů s penězi. Vzhledem k tomu, že tento mód postrádá respawn, hraje se poměrně opatrně a takticky. Druhým novým módem je Control, kdy jeden z týmů hájí dva body na mapě, zatímco ten druhý se je snaží získat pro sebe. Přitom má každý tým pouze 25 respawnů, takže je to celé o poznání uvážlivější. Oba módy tak vhodně doplňují původní nabídku, která byla orientována výrazně akčnějším směrem.

Vedle map a módů doznal multiplayerový mód dalších dvou výrazných změn. Hra sice pro výběr zbraní a výbavy nadále používá osvědčený systém Pick-10. Kromě toho ale přibylo dalších deset tříd specialistů. Ty je možné měnit během partie a získat tak přístup k různým útokům a schopnostem. Kupříkladu Ajax disponuje štítem a oslepujícími granáty, Crash se stará o zvýšenou výdrž spolubojovníků a Battery se pyšní granátometem. Nápad je to v zásadě povedený a hru zpestřující. Ale zatím je na Call of Duty: Black Ops 4 v tomto ohledu znát určitá nevyváženost. Například plamenomet Firefly má takový dosah, že je až příliš silným nástrojem. Kdo se chce o specializacích a jejich dovednostech dozvědět více, může si zahrát tutoriálovou kampaň, kterou však rozhodně nechápejte jako náhradu standardní příběhové kampaně. Tvůrci by ale měli vylepšit také matchmaking, který až příliš často hází do jedné partie zkušenostmi nekompatibilní hráče.

Druhou novinkou Call of Duty: Black Ops 4 je léčení. To už neprobíhá automaticky, ale po stisknutí klávesy či tlačítka na gamepadu. Kromě toho pokračuje multiplayer v oprošťování od vertikálních soubojů a wallranů, které započalo už v Call of Duty: WW2. Zážitek z hraní je tak skutečně poměrně klasický a připomíná zlaté časy Call of Duty, jen s novými třídami a mapami. Pokud jste si tak od série dávali delší dobu pauzu a rádi byste do ní opět naskočili, není Black Ops 4 vůbec špatnou volbou. Je velmi pravděpodobné, že se s hrou rychle sžijete.

Již tak solidní balíček zahrnuje ještě oblíbený Zombie mód, ve kterém se v rámci kooperativního hraní čtveřice borců pouští proti hordám nemrtvých. Novinkou Call of Duty: Black Ops 4 je to, že se můžete rozhodnout pro specifickou třídu, která disponuje speciálními schopnostmi. Na začátek jsou k dispozici dva scénáře, které snad ani nemohou být odlišnější. V jednom z nich bojujete v antickém Římě v aréně, ve druhém potom na potápějícím se Titaniku. Obtížnost jako obvykle nepatří mezi nejnižší a kromě toho mód nabízí řadu tajemství k odhalení.

Tip: HW požadavky Call of Duty: Black Ops 4

Verdikt

Popravdě jsem měl o Call of Duty: Black Ops 4 před vydáním určité pochybnosti. Zároveň jsem ani nepatřil mezi kdovíjaké milovníky Battle Royale her. Ale oč mě hra nechávala dosud chladným, o to více jsem si ji v průběhu recenzování užíval. Už si vlastně ani nepamatuji, kdy naposledy mě nějaký díl Call of Duty tak bavil. Všechny tři pilíře hry fungují velmi dobře, skvěle se doplňují a dohromady poskytují zábavní potenciál na stovky hodin. A víte co? Na singleplayerovou kampaň jsem si ani nevzpomněl.

Call of Duty: Black Ops 4 – trailer

Call of Duty: Black Ops 4

9

Hodnocení

9.0/10

Klady

  • Skvělá multiplayerová nabídka
  • Technicky nejlepší a zábavný Battle Royale
  • Velmi dobrý pocit z gunplay
  • Pohybový systém

Zápory

  • Postarší grafický engine
  • Poněkud divoký matchmaking
  • Menší nedostatky ve vyvážení
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 1]

4
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jéňa
Host
Jéňa

Muzu se zeptat recenzenta proc COD nedostalo minus za chybejici karieru stejne jako GTS ?

Horst Valášek
Host
Horst Valášek

Nejdebilnejší hra všech dob…

Kozmix
Host
Kozmix

Je mi líto, že se na nás sólo hráče začíná zapomínat a nestojíme už za to nám tyto hry dát…

Makros
Host
Makros

Je to pouze o tom že z MP vytřískají nakonec víc peněz jak ze SP