Češi znovu objevují kouzlo tradiční Ořechovky

Ořechovka je likér vyráběný z plodů Ořešáku vlašského, tedy mohutného stromu, jenž se k nám před mnoha staletími rozšířil pravděpodobně z Balkánského poloostrova. Kromě toho, že se vyznačoval fungicidními a baktericidními vlastnostmi a odpuzoval hmyz, pročež se hojně sázel na hospodářských dvorech a u chlévů, nesl také vynikající olejnaté ořechy, které si rychle získaly oblibu z řady důvodů.

Jak chutná v lihu macerovaný ořech

Češi brzy přišli na to, že ořechy není nutné konzumovat jen v původním stavu. Tradičně se z nich vyrábí vynikající likér známý jako ořechovka. Pravdou je, že v posledních letech trochu ustoupil do pozadí, aby uvolnil místo modernějším lihovinám. Jeho nepopiratelné kvality se ale prosadily a ořechovka se tak velkém vrací do českých domácností a hospod. Kromě toho, že je velmi chutná, potěší také tím, že pijete něco, co má v našich luzích a hájích značnou tradici.

Ořechovka se nevyrábí ze zralých plodů ořešáku, jak by se někdo mohl mylně domnívat. Používají se pouze plody nezralé, které jsou macerovány v lihu špičkové kvality. Tím ale podobnost jednotlivých receptů končí, protože jich je v dnešní době tolik, že by je těžko někdo dokázal spočítat. Většinou se ještě přidává med, ale také mandle, různé byliny či ovoce. Právě různorodé receptury zajišťují, že se ořechovka jen tak neomrzí.

První kroky k ořechovce

Chuť ořechovky ale pochopitelně závisí především na samotném vlašském ořechu, který je pro její výrobu použit. Od sebe se tak nemusí lišit jen výroba jednotlivých producentů, ale vycvičený jazyk dobře pozná také rozdíly mezi jednotlivými ročníky od jednoho výrobce.

Pakliže jste dostali na ořechovku chuť, rozhodně neuděláte chybu, když zavítáte do dobře zásobeného internetového obchodu Panalfred. Zde lze ochutnat například špičkovou ořechovku likérky Ullersdorf, pro jejíž výrobu byly použity výhradně plody stoletého ořešáku. Dalším doporučeníhodným produktem je jednoznačně tradiční Sudličkovka ořechovka s jemnou a bohatou chutí.

Internetový obchod Panalfred.cz nabízí lihoviny z českých pálenic a Pražáci jistě rádi využijí dopravy zdarma pro objednávky nad 500 Kč.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na