Další velká firma chápe hry jako službu. Podle Square Enix je důležitější multiplayer než sólový zážitek

Square Enix sází na hry jako službu. Tradiční vydavatel, který je jednou z největších firem v herním byznysu, to zmínil už při oznamování posledních čtvrtletních výsledků. A vrátil se k tomu ve své nové zprávě pro akcionáře. Prezident společnosti, Yousuke Matsuda, přikládá novému obchodnímu modelu vysokou důležitost.

“Hry jako služba jsou konceptem, který je často zmiňován v souvislosti s HD hrami. Pryč jsou časy, kdy singleplayerové hry byly důležitější než ty multiplayerové. V nedávné minulosti to byly právě multiplayerové hry, které převzaly vládu – etabloval se standard vytvářet hry pro dlouhodobější konzum,” řekl Matsuda.

Pro informaci: pojem hra jako služba popisuje tituly, pro které je vytrvale vytvářen nový obsah, aby u nich hráči zůstali. Nemusí jít vždy jen o multiplayerové hry, je to však obvyklé. Jde například o GTA: Online, Diablo 3, Destiny 2 nebo League of Legends. Zkrátka hry, které hráči neodloží poté, co dohrají příběhovou linku nebo základní obsah, ale kterým se věnují dlouhé měsíce i roky.

Co bude s Tomb Raiderem a Deus Ex?

V zásadě jde o to, že se hráči nevěnují počítačovým hrám obecně jako svému koníčku, ale třeba pouze jednomu nebo dvěma titulům. Poměrně velká skupina hráčů však v tomto trendu vidí velké zlo, které herní průmysl ničí.

Nové směřování Square Enix je tak jistě nepotěší. Přitom tato společnost se singleplayerovým hrám se silným příběhem věnovala velmi intenzivně. Stojí za značkami Tomb Raider, Deus Ex nebo Hitman. Ve světle nových informací už se jeví jako logické, že Hitmana odprodala jeho tvůrcům. Je možné, že Square Enix utlumí také dvě zbývající zmíněné značky, případně se jich rovnou zbaví, byť zejména v případě Tomb Raidera to není příliš pravděpodobné, když se k němu chystá nový film a navíc je teoreticky “zneužitelný” i pro nový koncept.

Nejvýraznějším zástupcem her jako služby v portfoliu Square Enix je momentálně Final Fantasy 15, které se chystá i na PC.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na