FIFA 19 je stále hektičtější, než by měla, ale hraje se dobře – recenze

FIFA 18 lze popsat jako kontroverzní titul. Začal s velkými ambicemi a velmi slušnými prodejními čísly, ale v průběhu posledního roku na sebe poutal stále více negativních reakcí ze strany hráčů. Největší bod kritiky? Především to, že hratelnost příliš neodpovídala tomu, co autoři předvedli v povedené demoverzi. Nespokojenost pak vyústila až do iniciativy FixFifa, která získala 40 000 podporovatelů. Celá věc došla dokonce tak daleko, že slavní hráči opouštěli při živých akcích demonstrativně pódium. EA Sports tak má s FIFA 19 rozhodně co napravovat.

Začátek je přitom podobný jako v loňském roce. Demoverze FIFA 19 zanechala velmi slušný dojem, přičemž se zdálo, že tempo hry poněkud polevilo směrem k realističtějšímu pojetí. Hráči s vysokou hodnotou rychlosti těm méně rychlým přestali tak snadno utíkat, byť se jejich výhoda pochopitelně nadále projevuje. Stejně tak už nebylo možné obejít v jednom hráči celé obranné řady jako by to byly tréninkové kužely. Rychlé otočky nebo zpracování míče už nebyly tak jednoduché jako v minulém ročníku. Dobrá poziční hra nabrala na důležitosti, stejně jako nutná přesnost.

Tip: FIFA 18 – recenze

Vylepšená hektičnost

Ale bohužel. EA Sports opět ukázalo, že v jeho podání se demoverze liší od hotové hry. FIFA 19 se tak hraje do značné míry podobně jako předchozí ročník a vylepšení v oblasti herního zážitku jsou spíše kosmetického charakteru. FIFA 19 je tak opět rychlejší a celkově arkádovější než největší a vlastně asi jediný konkurent – Pro Evolution Soccer 2019.

Autoři do hry přesto implementovali několik novinek, na které si budete muset zvyknout. Dribbling v porovnání s předchozím dílem působí ještě plynuleji a intuitivněji. To do značné míry spočívá v novém systému „Active Touch“, který umožňuje lepší kontrolu míče. Je to cítit zejména při zpracování míče – zde mají vaši hráči ještě více možností, jak ho zastavit a zpracovat. Hráči si zde nově mohou pomoct třeba patičkou nebo hrudníkem, což umožňuje provádět triky jako například skryté přijetí míče nebo flick-up voleje. Díky novým animacím to celé vypadá skvěle a stará se o dynamičtější hratelnost.

O něco propracovanější je ve FIFA 19 také střelba a přihrávky. V případě přihrávek už nestačí jen dobře zvolit směr a sílu, ale značnou roli hraje také pozice u míče. Zatímco v předchozím díle bylo ještě možné provádět takzvané „no-look“ pasy v úhlu 180 stupňů, tentokrát takové pokusy většinou končí neúspěchem. Tentokrát je třeba míč v klidu přijmout, zamířit a následně se dobře postavit.

Pokud jde o střelbu, zde FIFA 19 zavádí závěrečný timing. Díky tomu je možné provádět silnější a přesnější střely. Pro použití timingu je třeba dvakrát zmáčknout tlačítko pro střelu. Tak aktivujete druhou střelečkou lištu, která tak trochu připomíná penaltový ukazatel z FIFA 15. Máte tak kurzor, který se pohybuje z červeného do zeleného pole. Pokud se vám podaří trefit správný okamžik, propůjčíte míči zajímavou razanci.

Aby toho nebylo málo, dočkaly se určitých změn také souboje. Ve FIFA 19 je složitější udržet si míč, případně ho získat od soupeře zpět. Odstínění tlačítkem L2 bylo poněkud zjemněno a už není tak účinné. Kromě toho EA implementovalo takzvané 50/50 Battles. Díky tomu nabírají na důležitosti uživatelské reakce a atributy hráčů a rozhodují o tom, zda se ten který hráč v souboji prosadí. Vysocí plejeři typu Gerarda Piqué tak vůči menším hráčům snáze promění svou fyzickou převahu.

Novinky v herních módech

FIFA 19 pochopitelně obsahuje oblíbený Ultimate Team mód, který je pro EA zlatým vejcem. Staré dobré online sezóny však tentokrát vystřídaly takzvané „Division Rivals“. Zde v týdenních zápasech nastoupíte proti hráči na zhruba stejné hráčské úrovni a budete s ním soutěžit o zajímavé bonusy. Kromě toho zavádí hra nové FUT sety, ve kterých je možné volit mezi pěti předvybranými hráči. Weekend League byla pak na všech platformách omezena na 30 zápasů.

Kromě toho se na nový obsah mohou těšit také hráči Journey módu. Ten dokončí příběh o střelecké hvězdě Alexi Hunterovi. Ve třetím příběhovém dílu ale není v popředí pouze mladý Angličan. FIFA 19 ho doplňuje o dvě další hratelné postavy s vlastními příběhy. Vedle Alexe a jeho parťáka Daniela Williamse se vžijete také do Alexovy nevlastní sestry Kim. Trio se potom pustí do boje o úspěchy v Lize mistrů, respektive v ženském šampionátu.

Celkem vás FIFA 19 nechá v The Journey strávit přibližně dvacet hodin. Těšit se můžete na čtyři kapitoly, které mají tentokrát naštěstí značný sportovní podtext. S Alexem si například zvolíte mentora, který mu následně pomáhá s dalším fotbalovým vývojem. Pokud spolupráci s ním dovedete k dokonalosti, čekají na vás zajímavé odměny. Kromě toho máte možnost hrát pouze hry s Alexem a jeho skupinou mentorů. Ale ani příběh není upozaděn – tu a tam budete postaveni před zásadní rozhodnutí, případě musíte v rozhovorech předvést svůj charakter. Finále příběhového módu FIFA je tak zajímavě prezentováno, ovšem ve výsledku je přeci jen poněkud zdlouhavé. V některých případech mi přišlo, že rozhodnutí stejně nemají žádný dopad, jindy bylo zase příběhové drama vytvářeno silně umělým způsobem.

Tip: Jaké má FIFA 19 HW požadavky? Příznivé, ostatně jako vždy

Verdikt

Bohužel oč více se autoři věnovali FUT a The Journey, o to více ve FIFA 19 upozadili rozvoj kariérního módu. V rozhovoru se serverem Gamespot tvůrci dokonce přiznali, že tento je prakticky shodný jako v předchozím ročníku. Jistě, je tu mediálně vděčná implementace Ligy mistrů, která – to přiznávám – vypadá moc dobře, ale po herní stránce žádnou velkou změnu nepřináší. To samé lze říct o ultimativním stupni obtížnosti, který byl dosud vyhrazen pro FUT. A tak prakticky výlučnou změnou zůstávají dynamické taktiky. Díky nim můžete na začátku hry nastavit taktické postupy a ty pak v průběhu zápasu aktivovat. To vám umožní přizpůsobit formace a hráčské pokyny situaci na trávníku.

Objektivně je FIFA 19 složité něco velkého vytýkat. Menu jsou v porovnání s PES 2019 velmi dobře navržená, soundtrack je vskutku vydařený a především se opět o něco rozrostl licenční balíček. O Lize mistrů už řeč byla. Doplňme, že nechybí ani Evropská liga a řadu hráčů pravděpodobně potěší přidání čínské Super ligy, ve které válí borci jako Hulk, Oscar nebo Paulinho.

Oproti FIFA 18 je FIFA 19 přeci jen krokem kupředu. Přesto je podle mě škoda, že autoři neměli odvahu ponechat herní tempo z demoverze. Hra je tak opět hektičtější a akčnější než konkurenční PES 2019. Hraje se však velmi plynule, což řadě hráčů může vyhovovat v kombinaci s bombastickou prezentací. Škoda je také, že autoři neposunuli kupředu módy jako je kariéra a Pro Club. Přesto je FIFA 19 povedeným fotbalem.

FIFA 19 – trailer

FIFA 19

8

Hodnocení

8.0/10

Klady

  • Licence na Ligu mistrů a Evropskou ligu
  • Velmi dobrá prezentace
  • Částečně zajímavá herní vylepšení
  • Více taktických možností

Zápory

  • Upozaděná kariéra a Pro Club mód
  • Pro někoho příliš hektické herní tempo
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lukas
Host
Lukas

Zdravim, vie mi niekto poradit ako viem vypnut ten radar ktory urcuje prihravku? Tu ciaru co mi vzdy zobrazi pri prihravke a aj to ako vypnem ten tutorial pri hracovy, vypisuje stlacte b+ neviem co vsetko… ajo sa to da vypnut neviem to nikde najst, dakujem hrajem xbox one