Dlouhá historie tenisu ve videohrách. Sahá až do roku 1958

Foto: Tennis World Tour

U příležitosti nedávno vydaného AO Tennisu 2 jsme se rozhodli zmapovat historii “bílého sportu ” ve virtuální podobě. Tenis to nemá v konkurenci ostatních sportů jednoduché. Není v klasickém ročním portfoliu EA a tudíž nevychází každý rok a ani jiná studia nejsou čistě zaměřená na královnu sportu. I tak ale není ve videoherním světě úplně opomíjeným sportem a stojí za to si připomenout některé jeho milníky.

Tennis for Two

(1958)

Poprvé vyšlo: laboratorní počítač Donner Model 30

Většina lidí si myslí, že prvním dalo by se říci tenisovým simulátorem byl Pong, ale známější titul se zde “jen” inspiroval a dovedl se dostat do mainstreamové produkce v podobě heren ve Spojených státech. Zahrát si tento kousek bylo možné jen u jeho stvořitele v laboratoři na pětipalcovém displeji a jak již název napovídá, žádný singl režim jste tu čekat nemohli. Po asi 3 letech se svůj stroj pan Higinbotham rozhodl vylepšit a dal mu 17palcový displej, různé druhy podání a zajímavější trajektorii letu. V roce 1972 pak přichází na systém Arcade známější Pong, který má obrovský úspěch a je to první mainstreamová hra, kde se hráči nepředhánějí v tom, kdo udělá nejvyšší skóre, ale fyzicky spolu mohou soupeřit najednou. Zajímavé je i ovládání, kdy nemáte obligátní šipky, jak bychom čekali (ty ještě tehdy nebyly objeveny, vše se ovládalo páčkami a s D-Padem přichází až Nintendo v osmdesátkách) místo toho máte pod displejem otočné kolečko, kterým vaši pálku ovládáte.

Match Point

(1984)

Poprvé vyšlo: ZX Spectrum

Zkraje 80. let se většina vývojářů her orientovala na sporty. Díky své kompetitivnosti již v jádru měli sporty skvělou výchozí pozici. Tenis byl vděčný tím, že jste museli mít jen dva hráče naproti sobě. Když na umpireu seděl rozhodčí, byl to jen příjemný bonus.

Match Point byl jiný v tom že ukazoval i podavače míčků a diváci, byli též rozpoznatelní. Na svou dobu měl také úžasnou fyziku a jaký úder jste provedli, určovala vaše pozice vůči míčku (na ovládání úderu bylo jen jedno tlačítko). Samozřejmě nechyběl multiplayer, ale to bylo vše. Měli jste zápas a tím to končilo.

International 3D tennis

(1990)

Poprvé vyšlo: C64

Jak už název napovídá, tento titul byl ve třetím rozměru. Na první pohled hra vypadá dost zvláštně, pro někoho i strašidelně, protože panákovité modely postav nevypadají úplně lidsky. O to lépe se však hra hraje a konečně tu máme 4 druhy úderů spolu s náznakem jakési kariéry (zde pojmenována Season a trvající 1 tenisovou sezonu, ve které objedete 72 turnajů), 4 typy hracích povrchů, kdy opravdu třeba při hře na trávě byla hra o něco pomalejší a počítačem ovládaný protivník má protivník 16 druhů obtížnosti. Dále potěšilo, že turnaje ve hře se snažily blížit realitě a tak vám hra vždy ukázala, ve které části světa se zrovna nacházíte a o jaký turnaj se jedná.

Super Tennis

(1991)

Poprvé vyšlo na: SNES

Mezi vším tím poskakováním italského instalatéra, rodiny Kongů a dalších platformových hrdinů se na trh dostal nejlepší tenis své doby. Na rozdíl od vizuálně divného International 3D Tennis působil příjemně a sympaticky. Nenašli byste tu pravé hráče a ani turnaje, vše však vynahrazovala rozmanitost úderů, pěkná grafika a na poměry devadesátek opravdu skvělá fyzika, kdy žádný zápas nemohl být stejný.

Mario Tennis

(1996)

Poprvé vyšlo na: Nintendo 64

Tentokrát už hopsající instalatér v hlavní roli a přivedl s sebou na scénu rovnou celý ansábl ze svého univerza a po dlouhé době o sobě opět dává vědět princezna Sedmikráska (Daisy) a Birdo růžový boss ze Super Mario 2. Co je však hlavní, univerzum získává Waluigiho, který jak je z jeho jména poznat spolupracuje s Wariem a bojuje proti hlavním kladným hrdinům.

Tato hra je o dost jiná než předešlé, má svůj příběh o zachraňování světa. Dále zde nalezneme různé power upy a buffy ozvláštňující hratelnost. Tenis je zběsilý a správně arkádový a Nintendo posléze vydává tenis s Mariem i na GBC a GBA, kdy ten na GBA se pyšní jednou z nejlepších tenisových kariér všech dob. Opomenout také nesmíme další titul ze série na GameCube z roku 2004.

Anna Kournikova’s Smash Court Tennis

(1998)

Poprvé vyšlo: Playstation

Někoho by při názvu ruské tenisové miss v názvu hry napadlo, že se bude jednat o realistický tenis. Chyba lávky, máme tu arkádu jak vyšitou, kde vybuchují tenisáky, na hřiště padají miny a možná se přiletí podívat i mimozemšťané. Namco, které hru vytvořilo, také udělalo radost všem milovníkům jejich bojovky Tekken, a to tím, že do hry implementovalo některé bojovníky s jejich speciálními schopnostmi jako odemykatelné postavy.

Virtua Tennis

(1999)

Poprvé vyšlo: Sega Dreamcast/ Arcade automaty

Dvacet let oslavila minulý rok asi nejznámější tenisová série od Segy. Ač je tenis spíše arkádovějšího typu, tak je zde znatelný příklon k realitě, a to nejen tím, že zde máme 8 licencovaných borců. Titul měl obstojný multiplayer až pro 4 hráče. Tento kousek si dnes můžete zkusit úplně zdarma v rámci Sega Legends vycházející pro mobilní telefony.

Smash Court Tennis Pro Tournament 2

(2004)

Vyšlo pouze pro: Playstation 2

Tenisu na konzolích od Sony bylo jako šafránu a když v roce 2004 vtrhl na scénu realistický simulátor od Namca, byli virtuální tenisté u vytržení. Krásná grafika, licencovaní hráči a hráčky světové úrovně (našince mohla potěšit Švýcarka s českými kořeny M. Hingissová ), licencované turnaje včetně grandslamů a výborná kariéra mladého tenisty, který se chce stát světovou jedničkou. Namco opět do hry implementovalo bojovníky ze svých her (Soul Calibur a Tekken), a to 2 z každé.

Top Spin 2

(2006)

Vyšlo pouze na: X360 a PC

Aspyr si jedničkou rozhodně ostudu neudělal, ta ovšem vyšla jen a pouze na první Xbox v reakci na Smash Court, hráči na osobních počítačích měli dlouho smůlu. Naštěstí v roce 2006 po půlročním čekání od vydání X360 verze se Aspyr pochlapil a představil nextgen tenis pro počítače. Ač to zas takový šlágr nebyl a hra většinou sbírala sedmičková nebo kolem sedmdesátky pohybující se hodnocení, hráči na PC mohli být spokojeni. Jednu výtku bych ještě měl, a to k ovládání na PC, prapodivná kombinace myši a klávesnice donutila i ty nejzarytější odpůrce ke koupi ovladače.

Wii Sports – Tennis

(2006)

Vyšlo pouze na: Nintendo Wii

Po úspěšném, avšak mezi velkými konzolemi stejně až třetím GameCube se Nintendo rozhodlo pro inovativní hraní (cesta širého oceánu), a namísto super výkonných strojů vytvořilo “ Wíčko” zejména pro casual hráče a pro domácí párty. Tenis zde nemohl ohromit nabídkou módů, nebo reáliemi ze světa tenisu, co mu ale nechybělo, to byla zábavnost a když k vám přišla domů nějaká, aspoň minimálně hravá, povaha chtěla se alespoň podívat, jak se na tom “Wíčku” hraje a většinou pokud vás bylo méně, tak jste skončili u tenisu, při více lidech zase vévodil bowling.

Top Spin 4

(2011)

Vyšlo na: Wii, PS3 a X360

Prozatím poslednímu dílu ze serie Top Spin již táhne na desátý rok a přece je to stále král na videoherním dvorci. Ani matadoři virtuálních sportů z EA s jejich Grand Slam Tennisem 2 nedokázali TS4 porazit. AO tennis 2 vydaný tento rok na to šel trochu jinak, ale TS4 stále odolává a drží své žezlo. Hráči oplývají vysokým počtem pohybů, diváci jsou při přimhouření očí jako živí a kariéra došla do takových bláznovin, že si můžete vybrat i styl svého sportovního hekání při snažení, nebo to že si vyberete, jakým způsobem se budete radovat z výhry. Jen pro zajímavost, našince určitě potěší že hru kutilo 2K Czech, ale bohužel vedení 2K se rozhodlo prozatím další hry ze série nevydávat a hlavní lídr vývoje Pierre André společně s několika českými kolegy se rozhodl v roce 2017 opustit firmu 2K a začali vytvářet svojí vlastní tenisovou gamesu. Vzniklý Tennis World Tour však zapadl a odnesl si jen průměrná hodnocení.

Pohled do křišťálové koule

Je to smutná zpráva pro nás příznivce bílého sportu, to nevypadá, že by se začalo blýskat na lepší časy. Na konci roku vyšel Sonic s Mariem na olympijských hrách a tenhle sborník olympijských sportů tenis zahrnuje. Rozhodně ostudu nedělá, ale pro příznivce tenisáků to moc není.

Na začátku tohoto roku nás povětšinou mohl potěšit AO tennis, jenž vyšel docela v tichosti. Je to slušná hra ale kvalitám 9 let starého TS4 se nevyrovná. A TS5 je tedy dále v nedohlednu protože 2K Games se zsoustředí na WWE, protože to prostě více “ sype”.

Naší procházku po virtuálních kurtech sice nekončíme úplně optimisticky, ale na konci roku nám vychází nová generace konzol. Třeba se někdo pokusí uniknout dost pomalému pelotonu se svou novou hrou. Přece jen zase mezi tenisovými hrami, není zas taková konkurence.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 8 Prumer: 4.8]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na