Jak vybrat ten nejlepší herní monitor?

Abyste si počítačovou hru pořádně užili, musíte k tomu mít správné vybavení, a to nejenom dobře našlapaný počítač, ale především herní monitor. Ten je totiž základem pro to prožít každý detail hry opravdu intenzivně. Co všechno by ale herní monitor měl splňovat, abyste dosáhli těch nejlepších prožitků při hře? Jak vybrat ten nejlepší herní monitor?

Co zásadního musí herní monitor splňovat?

Především dokonale čistý obraz bez toho, aby se sekal, to je samozřejmé. To vše ovlivňuje doba odezvy, a ta by měla být co nejkratší. Zvlášť, když se věnujete akčním hrám, potřebujete mít zajištěnou plynulost děje. Jaká by měla být? Většina herních monitorů má odezvu do 5 ms. Je ovšem dobré vědět, že pokud se setkáte s dobou odezvy do 1 ms, nemusí se jednat úplně o to, co hledáte Takto bývají označovány změny obrazového bodu z jednoho na další šedý odstín (tzv. grey to grey).

Frekvence obnovení

S výše uvedeným úzce souvisí i obnovovací frekvence, která zjednodušeně udává, kolik snímků dokáže váš monitor zobrazit za jednu sekundu. Klasické monitory mají obvykle obnovovací frekvenci v hodnotách 60 a 75 Hz. Herní monitor by ale měl nabízet víc. Soustřeďte se na to, aby údaje takového monitoru byly alespoň 120 Hz.

Jasný obraz? Jasně!

Jas herního monitoru je údaj, který vám řekne, jak moc světlý nebo jak moc tmavý obraz bude obrazovka mít. S tím souvisí i kontrast, který určuje, jak velký rozdíl bude mezi černou a barvou. Společně pak ovlivňují celkovou barevnost a „čistotu“ vaší hry. Pokud hledáte nejlepší herní monitor, je pro vás tato hodnota zásadní. Běžné uživatelské kancelářské monitory mají jas kolem 200 – 300 cd/m2. Ale ty lepší kousky by měly mít hodnoty kolem 400 – 600 cd/m2. Kontrast má hodnoty obvykle dvě – statickou a dynamickou. Pro hrací monitory je důležitější hodnota statického kontrastu, která by měla být mezi 3000:1 až 5000:1.

Jakou volit úhlopříčku monitoru?

Velikost uhlopříčky a nastavení správného rozlišení hraje u herních monitorů podstatnou roli. Na rovinu – vše ovlivňuje i cena. Pokud chcete něco levnějšího, můžete zvolit úhlopříčku 24 palců a k tomu ideálně rozlišení Full HD. Uhlopříčka 27 palců si s Full HD taky poradí, ale možná už trochu na úkor kvality. Lepší je v tomto případě rozlišení QHD. Větší úhlopříčky pak potřebují rozlišení 4K, to vyhovuje opravdu i těm velmi náročným hráčům. Ovšem nezapomeňte, že k tomu budete potřebovat i hodně výkonný hardware, nejlépe herní pc, abyste si hry užili opravdu pořádně.

Ultrawide monitor?

Proč ne? Zvlášť pro hráče je to dobrá volba. Jedná se o monitor, který oproti klasickému poměru stran 16:9 využívá poměr stran 21:9. Perfektní širokoúhlý monitor (klidně i ve formě prohnutého monitoru) vás doslova vnese do děje hry. Fakt zážitek!

Technologie obrazovky

Základní rozdíl od klasických monitorů je u herních v jejich technologii. Proto se podle typu panelu rozlišují především tyto monitory:

  • TN – patří obecně mezi hráči za nejlepší, ale je možné, že tyto doby jsou už pomalu pryč. Má velmi dobrou odezvu, ale teoreticky v jiných aspektech je už možná překonaný například technologiemi VA a IPS.
  • VA – nabízí velmi kvalitní podání barev a naprosto fantastický kontrast. Rozhodně patří mezi monitory, na kterých si užijete i dobrý film. Dřívější problémy s odezvou patří už vážně minulosti.
  • IPS – je oproti TN technologii fakt našlapaná barvami, a navíc poskytuje i neuvěřitelné pozorovací úhly. Za to v některých případech můžete zaplatit o kousek horší odezvou. Ala na všechny běžné hry je tato technologie naprosto dostačující.
  • OLED – top technologii pro herní monitory nabízí OLED. Získáte vynikající (skoro až živé) barvy a super dobu odezvy. Ovšem připravte se na finančně náročnější investici.
Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

1
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Monitory
Host

Zrovna vybírám k Vánocům… Chci něco kolem 5 tisíc a zatím mi padl do oka Acer Nitro XV272 Xbmiiprx. Jakub