Microsoft odkládá Windows na druhou kolej. Soustředit se bude na jiný byznys

Když se řekne Microsoft, vybaví se každému automaticky Windows. Málokterá společnost je s některým ze svých produktů natolik spojená, jako právě redmondský gigant. Operační systém Windows ostatně z Microsoftu udělal to, čím je dnes: jednu z nejdůležitějších a největších technologických firem na světě.

Cloudové služby hrají prim

Ale časy se zkrátka mění. A cítí to i v samotné Microsoftu. Zatímco před lety samotný Bill Gates příliš nevěřil v masový rozvoj internetu, dnes je to právě celosvětová síť, která Microsoftu generuje obrovské zisky. A aby zde ještě posílil, rozhodl se do budoucna soustředit zejména na cloudové a mobilní aplikace.

Windows, kdysi nezpochybnitelné jádro celé firmy, proto musí ustoupit do pozadí. “Operační systém už pro nás není nejdůležitějším segmentem,” potvrdil samotný šéf Microsoftu, Satya Nadella, pro magazín Wired.

Google už není nepřítel

Namísto jeho výraznějšího rozvoje se chce společnost soustředit na Microsoft Graph, což je soubor API, jež funguje přes cloudové služby Microsoftu. Redmonští už nechtějí opakovat chybu, které se dopustili v podobě Windows Mobile. Ale přesto jim má Microsoft Graph pomoci získat podíl na mobilním trhu.

Aby toho bylo možné dosáhnout, měl by software od Microsoftu fungovat na jakémkoliv operačním systému – nejen pod Windows. Proto Microsoft spolupracuje se společností Google, aby mohl “uživatelům poskytnout to, co chtějí ve formě, v jaké si to přejí“.

Nelze si ostatně nevšimnout, jak mocně Microsoft v poslední době sází na operační systém Android. Jako logickou volbu ho vidí CPO firmy Panos Panay. Na OS Google běží také nový Surface Duo, který si získává velkou pozornost.

Mimochodem, nová strategie, kterou Satya Nadella Microsoftu vtiskl již před časem, a která se nyní ještě prohloubí, vynesla firmu zpět na samotný vrchol nejhodnotnějších společností světa. A to jí před pár lety v konkurenci s Googlem, Applem a Amazonem věřil málokdo.

Hry pro Xbox a PC?

Microsoft je nicméně rozkročen opravdu široce a působí také v oblasti videoherního průmyslu. Zůstává nicméně otázkou, jaká bude jeho budoucnost v tomto byznysu. V posledních letech firma přestala ignorovat PC jako herní platformu a vydává pro ni všechny tituly exkluzivně určené pro Xbox One. Takových záchvěvů ale bylo v historii už více, jen aby společnost PC hraní opět upozadila. Kdoví, zda se k tomu v rámci odklonu od Windows neschyluje.

Svým způsobem nejistou budoucnost má ale také platforma Xbox. Své další inkarnace v podobě Project Scarlett se sice ještě dočká, ale případné pokračování strategie bude hodně záviset právě na jejím úspěchu. Xbox One totiž příliš neuspěl a oproti Playstation 4 nedosáhl ani polovičního tržního podílu. Navíc se rozvíjí fenomén streamovaného hraní, s nímž přichází jako první Google Stadia, ale Microsoft rovněž chystá vlastní projekt. Ten by do aktuální strategie firmy zapadal lépe než fyzická konzole.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 15 Prumer: 2.5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na