Xbox Project Scarlett – nová konzole od Microsoftu bude jen jedna

Microsoft podle očekávání představil na E3 2019 svou novou konzoli, která zatím vzniká pod pracovním názvem Xbox Project Scarlett. Už to ukazuje, že zdaleka není hotovo a že letos se rozhodně nedočkáme. Stejně jako Playstation 5 by měl nový Xbox odstartovat koncem příštího roku.

Co Xbox Project Scarlett nabídne?

Podle Microsoftu je Xbox Project Scarlett budoucností hraní. To je samozřejmě velké slovo do pranice, když se stále hlasitěji mluví o tom, že budoucností je streaming na jakémkoliv, a to i nevýkonném zařízení (například Google Stadia). Takovým však následovník Xbox One zcela jistě nebude. Je postaven na nové generaci hardware od společnosti AMD, a to včetně nové grafického čipsetu Navi a procesoru Zen 2. Cílem Scarlett je minimalizovat či dokonce zcela odstranit nahrávací časy, což umožní dostat se do hry okamžitě a následně pak nečekat u loadingových obrazovek.

V rámci prezentace se zaměstnanci Microsoftu vytasili s pěkně znějícími čísly. Tak například má být Xbox Project Scarlett čtyřikrát výkonnější než aktuálně nejvýkonnější konzole na světě – Xbox One X. Zároveň má jít o největší generační skok v historii konzolí od Microsoftu.

Tip na článek:  Halo Infinite vyjde příští rok pro nový Xbox. Podívejte se na aktuální trailer

Dalším superlativem je “framerate, jaký jsme ještě nezažili”. Přislíbena je frekvence 120 fps, raytracing a rozlišení 8K, což ale dle mého názoru nebude možné ve vzájemné kombinaci. Pro hráče možná zajímavější zprávou než hrubý výkon je sdělení, že konzole bude zpětně kompatibilní s hrami na veškeré dosavadní Xboxy.

xCloud již brzy

V rámci prezentace Xbox Project Scarlett představil Microsoft také novou službu zvanou Project xCloud, která se veze na aktuální vlně streamingu, ovšem implementuje ji do ekosystému Xboxu. Umožní vám váš domácí Xbox proměnit v xCloud server a streamovat hry, případně jiná média, na připojená zařízení. Nejde tedy o tak komplexní a všeobjímající projekt službu jako Google Stadia, ovšem vyjadřuje to přesvědčení Microsoftu, že by hráči měli mít možnost hrát kdekoliv a s kýmkoliv. Betatest xCloud by přitom měl proběhnout už v říjnu tohoto roku a bude tak k dispozici již pro aktuální generaci konzolí.

Cena nového Xboxu

Velkou neznámou je v současnosti cenová politika, kterou nejen Microsoft, ale také Sony, pro své nové konzole stanoví. Podle analytiků mají obě společnosti jen omezené pole působnosti, protože hráči už nejsou ochotní platit za novou konzoli takové částky jako v případě předchozích generací. Podle některých názorů bude Xbox Project Scarlett stát 499 dolarů, tedy přibližně 11 tisíc korun, přičemž bude dražší a také výkonnější z obou chystaných konzolí. Playstation 5 tak výkonné nemá být, zato by ale mohlo stát 399 dolarů.

Každopádně je stále jasnější, že nový Xbox bude zpočátku pouze jeden a nikoliv dva, jak se dříve spekulovalo. Právě kvůli ceně měl Microsoft zvažovat uvedení dvou výkonnostně rozdělených konzolí, jako v případě Xbox One X a Xbox One S. Nakonec se ale ukázalo, že pro vývojáře by šlo o velkou překážku, což by nejspíš vedlo k tomu, že by hru optimalizovali pro méně výkonnou konzoli a nevyužívalo naplno potenciál top modelu.

Xbox Project Scarlett – představení

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na