Protipirátská ochrana Metro Exodus prolomena. Vydržela přesně pět dní

Před pár dny vydaná akce Metro Exodus na sebe krátce před vydáním přivolala v několika vlnách hněv fanoušků. Jedna z nich spočívala v tom, že je PC verze hry exkluzivně šířena prostřednictvím obchodu Epic Games Store, na což hráči zvyklí na Steam reagovali vyhlášením bojkotu. Další potom byla implementace neoblíbené protipirátské ochrany Denuvo, která mívá neblahý vliv na výkon hry samotné.

Dříve Denuvo ještě za něco stálo a dokázalo snahám pirátů o prolomení vzdorovat týdny i měsíce. V poslední době na ně ale crackeři našli recept a hotovo bývá po několika dnech. V případě Metro Exodus to trvalo přesně pět dní. Jistě, určitý čas to tvůrcům dalo, protože nejhorší je situace, kdy se objeví crack hned v první den uvedení hry na trh, kdy se očekávají nejvyšší prodeje. Žádná velká sláva to ale celkově není.

Metro Exodus používá Denuvo verze 5.6, které tedy vydrželo aspoň těch pár dní. Některé předchozí verze totiž byly ještě děravější. Přesto se zdá, že světlé chvilky tohoto protipirátského software už jsou ty tam a bude stále obtížnější ospravedlnit jeho používání, obzvlášť když negativně ovlivňuje především platící hráče.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 12 Prumer: 3.9]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

16
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Knihy jsem četl všechny, na kánonické povídky se chystám. Hru jsem si koupil abych podpořil vývojáře. Předchozí díly jsem hrál v oficiální Redux verzi. Byť znovuhratelnost je velmi špatná, příběh je napsaný skvěle a zpracování je výborné.

funboy
Host
funboy

Jinak k tomu bojkotu ufňukaných blbečků, že hra nevyšla na steamu. Kdyby steam neokrádal vývojáře o 30 % z ceny hry, možná by tomu bylo jinak, svoji frustraci by naopak měli směřovat proti nenažranému steamu.

Pav
Host
Pav

Steam bere 30%?

petr511
Host
petr511

ano, steam stejně jako googlePlay nebo appStore berou 30% a zdaleka nejsou jediný

Slim
Host
Slim

Platba na epicstoru není o moc menší. Jistě, v prodejích 3A produktů jsou ty peníze znát, ale až bude mít epicstore takovou hráčskou podporu jako steam, budu uvažovat o tom, že mi nebude vadit si tam hry nakupovat. Ukažte mi hráče, který nevyužívá steam forum. Epic store? Proč? Má to přece steam, koukněte si tam. Nemluvě o tom, že hráčům ani tak nevadí, že to steam nemá, jako spíš tom že ještě 2 týdny před vydáním to na stemu vycházet mělo. 2 týdny!!! Takové chování je jen o penezích, neo hráčích, a ti jim to patřičně vrací. EA si také… Číst vice »

Hulibrk
Host
Hulibrk

No, nemají to ti vývojáři jednoduchý, když už konečně vyjde trošku originální hra a ne další kopírka Far Cry, nebo AC, ze kterých je mi fakt hořko, tak to akorát sami odskáčou. Máme tu nenáviděný Epic store, i když registrace, přihlášení atd mě zabrala asi 3 minuty, hra se stáhla velmi rychle a jede naprosto bez problémů, chápu že Steam je Steam. A pak tu máme ono Denuvo, které nás kupující akorát obtěžuje a piráti si stejně nakonec svoje upirátí. Co s tím ? Jak se dostat z tohoto začarovaného kruhu a přitom co nejvíce podpořit vývojáře ? Babo raď… Číst vice »

MadraJ
Host
MadraJ

Nech FC napokoji 😘

Zed
Host
Zed

Vždyť je to jen taková hezká Falloutovka, sice s příběhem, ale zase neotevřeným světem. Spíš než boj s nepřítelem je to boj s nedostatkem munice. Crack od CPY funguje skvěle a děkujeme za něj. Pro chytrolínky – nesnažte se moralizovat, můj prostředníček je dávno vztyčen.

Jaja
Host
Jaja

Jses demet a hovado a prostředníček si strc do svého zadku ty nactiletej blbecku. Přesně kuli takovejm jako ty se musí vývojáři bránit. Ale ty to beres jakej ses frajer. Az vyrostes a maminka ti nebude balit svačinu tak treba pochopíš ze za praci se plati.

funboy
Host
funboy

nejsem příznivcem pirátění ale taky ani obírání zákazníka na dřeň a 60 éček je prostě kurva hodně. Já si počkám na hru v humble za 10 dolarů 😀

Zed
Host
Zed

Jaja – No, směju se ti. Nic jiného si nezasloužíš. Na to, že bych ti mohl dělat fotra, jsi docela drsnej. Až budeš mít alespoň polovinu mého věku a odehraných zakoupených her, můžeme spolu toto téma začít diskutovat. Teď si běž koupit třeba posledního Falouta a pak se přijď podělit, jak jsi spokojen s investicí. Každá hra je zajíc v pytli, peníze ani náhrady se nedočkáš, na pulty chodí betaverze a polotovary úplně běžně. To mne bohužel odfláknutou nedodělanou práci nikdo nezaplatí. No, to je právě otázka jak málo o tom víš, neboť si ještě malá chcanka. Teď si znova… Číst vice »

OkopichIV
Host
OkopichIV

Jelikož s.ru na epic store tak na už mam staženo z torrentu , možná si to za rok koupím na steamu. Zajímali by mě tržby jestli se jim epic vyplatil procentama když si to tam určitě nekoupilo tolik hráčů.

Justy
Host
Justy

Kdyby si tyhle prachy, narvané do nesmyslné a nefunkční ochrany (která prudí jen poctivé majitele), radši nechali, tak možná můžou přestat brečet, že jim lidi ty hry pirátí a připravují je o zisk.

Tomá Bouzek
Host
Tomá Bouzek

Děkuji pirátům za prolomení toho svinstva DENUVO. Pro nás platící hráče to bude znamenat odstranění té sračky z mé hry a snížení ceny! Poklona. 5 dní je solidní výkon.

Honza
Host
Honza

Tak to seš dobrej koko* když si myslíš že to odstraní

funboy
Host
funboy

odstraní