The Sims – zapomenutý megahit. Proč o něm nikdo nepíše?

The Sims je jednou z nejúspěšnějších videoherních sérií světa. Média ji ale ráda nemají. Jak jinak si vysvětlit, že zpravodajství o této sérii představuje bezvýznamný zlomek mediálních výstupů, srovnatelný s hrami, které se prodávají mnohonásobně hůře.

Rok 2014 byl pro hráče skvělý. Dragon Age: Inquisition, Diablo 3: Reaper Souls, World of Warcraft: Warlords of Draenor. To jsou všechno hry, na které si hráči vzpomenou, když se mluví o nejzajímavějších titulech roku. Všechno jsou to ale také hry, které v prodejích o parník předhonilo The Sims 4. Na které si nevzpomene téměř nikdo.

Podle zprávy Entertainment Software Association (ESA) skončily všechny jmenované hry nejen za The Sims 4, ale částečně také za přídavky k The Sims 3. Ano, to je ta hra, která vyšla už v roce 2009!

Rok 2015 přitom nevypadal příliš odlišně. The Sims 4 na špici, následují Fallout 4 a Grand Theft Auto 5. Dá se říct, že nějaká hra ze série The Sims se mezi nejlépe prodávanými vyskytuje ať se píše jakýkoliv rok. Mnohdy bývá na stupínku nejvyšším.

Když se ale podíváme na to, o čem v letech 2014 a 2015 psaly největší herní magazíny, zjistíte, že The Sims 4 se ocitá někde na chvostu, nikoliv aspoň mezi dalšími dobře prodejnými hrami. Je snad série The Sims zapomenutým megahitem?

Koho to zajímá?

Ke zprávě ESA si můžeme vzít také další statistiky, které mohou pomoct s vysvětlením, proč něco tak extrémně komerčně úspěšného média a ve výsledku ani mainstreamové hráče nezajímá.

Přestože čísla se vztahují pouze na americký trh, můžeme je do jisté míry extrapolovat i na Evropu, což je druhý kontinent, kde se The Sims těší nebývalé oblibě. Pokud se podíváme, kdo sérii věnuje svůj čas, zjistíme, že jde o z 56 % o muže, 44 % tvoří ženy, přičemž hrající ženy jsou starší než muži – v průměru jim je 43 let.

Průměrný hráč The Sims se tedy od běžného hráče, který se zajímá o herní scénu a čte příslušná média, velmi liší. Jde často o ženy, navíc vyššího věku, které obvykle hrají jednu hru, nikoliv o takzvané “core” hráče.

Zároveň hráči, kteří se zajímají o herní scénu a čtou tedy herní média, obvykle do komentářů o titulech série The Sims píší nelichotivé poznámky. Dá se říct, že když už se nějaké zpravodajství o hře objeví, v diskuzi se většinou strhnou dohady o tom, jak je možné že “tohle” vůbec někdo hraje.

Drancování spokojené komunity

S tím souvisí i způsob, jakým společnost Electronic Arts se svým pokladem pracuje. Právě na sérii The Sims si totiž zkouší ty nejagresivnější obchodní strategie, které by jí běžný hráč omlátil o hlavu. Neustále vydává přídavky, zatímco původní tituly oklešťuje, aby bylo možné prodat co nejvíce obsahu zvlášť.

Komunitě kolem The Sims to ale – zdá se – nevadí. Vzhledem k tomu, že co se her týče má pouze jednu vášeň, je ochotna čas od času sáhnout do kapsy a koupit si nový přídavek. Třeba s domácími mazlíčky, upíry a podobnými “vychytávkami”. EA se na své hráče zkrátka může spolehnout a žádná média, která se navíc tu a tam k podobným praktikám vyjadřují kriticky, nepotřebuje.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 1 Prumer: 5]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

4
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kira
Host
Kira

Za svá studentská léta jsem měla ve zvyku hru nejdříve stáhnout a odzkoušet než ji koupím. Takhle to bylo s celou seriií The elder scrolls, Darksiders,Assassins creed a mohla bych pokračovat. Hry jsem nakonec vždy koupila. Když už jsem je v zápalu dohrála, koupila jsem je i zpětně U skyrimu včetně speciální edice, ač jsem ji potom hrála minimálně. Ty peníze si ti lidi zasloužili. Stejně tak jsem to chtěla udělat u Sims. Po necelé hodině hraní jsem hru hodila do koše. Okleštěné, prachytahající, stále stejné. Přidáním nových oblečků hru neuděláš. To už víme z dob her v prohlížečích. Navíc… Číst vice »

Škorpion
Host
Škorpion

Pro mě bude “sims hra” jen první díl.Máti tě vykopne, bydlíš u kamaráda, oženíš se, děti… prostě cesta zivotem. Hrál sem i “odbočky”, ale ty mě extra nebrali. Sims 4 sem kupoval na ps4, protože měla vyjít s češtinou.S češtinou nevyšla a tak sem se jí po čase zbavil. No a dnes když vidím kolik dlc balíčků vychází a za jakou cenu… sem docela i rád že sem se ji zbavil 😉

Funboy
Host
Funboy

“S tím souvisí i způsob, jakým společnost Electronic Arts se svým pokladem pracuje. Právě na sérii The Sims si totiž zkouší ty nejagresivnější obchodní strategie, které by jí běžný hráč omlátil o hlavu. Neustále vydává přídavky, zatímco původní tituly oklešťuje, aby bylo možné prodat co nejvíce obsahu zvlášť.”

JASNĚ XDDDDD LOL

Raze
Host
Raze

Nejlepší díly této série jsou The Sims 2 a 3. Čtvrtá hra vypadá taky fajn, ale nedosahuje takových kvalit jako předchozí díly. Druhý díl hraju do teď.