Portugalský horor. Takhle vypadá internet bez datové neutrality

Myslíte si, že se vás téma datové neutrality netýká? Nebo snad, že jde jen o akademickou debatu a regulace internetu není možná? To se pravděpodobně domnívali také Portugalci, než začalo jít do tuhého.

Chcete jít na svém chytrém telefonu na internet? Žádný problém. Pokud ale budete chtít používat aplikace, zaplatíte za každou zvlášť poplatek – a ne zrovna malý. Vypadá to drze? Neuvěřitelně? V Portugalsku se to bohužel stalo realitou.

Poplatky kam se podíváš

Za balíček aplikací messengerového charakteru (Whatsapp, Skype, Viber, iMessage, Facetime) zaplatíte 5 euro. Kdo by k tomu chtěl využívat sociální sítě jako Facebook, Twitter, Instagram a Snapchat, připlatí si dalších 5 euro. Rádi posloucháte hudbu? I to je možné – Google Music Play, Spotify a Tuneln Radio dostanete za 5 euro. Koukáte se na filmy? Netflix, Youtube a další přijdou na 5 euro. Jste zvyklí používat emailové aplikace? Ano, také v tomto případě zaplatíte 5 euro.

Pokud byste chtěli využívat všechny kategorie aplikací, což je naprosto běžné, zaplatíte u portugalského operátora MEO každý měsíc 25 euro navrch svého mobilního tarifu. Alternativa? Vlastní služby operátora, které však sám od sebe nikdo využívat nechce. Vítejte do světa bez internetového neutrality!

Nabídka portugalského operátora MEO

Operátor MEO je podle hlasů z Portugalska z hlediska využívání možností, které mu bohužel zákon dává, na samém vrcholu, ale konkurenti ho v tu větší, tu menší míře ochotně následují. Není divu, pro operátory se zde otevírá nesmírně lukrativní obchod, kterým snadno, bez větších nákladů, získají značné příjmy.

Situace se hrotí také ve Spojených státech amerických, kde regulační orgán FCC vážně zvažuje odebrat datové neutralitě právní základnu. Podobné “nabídky” by byly rychle možné i tam.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

2
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milan
Host
Milan

VPN taky za 5 euro ?

Josef
Host
Josef

A důvod? Resp., netýká se to náhodou jen předplacenek?