Zaměstnanci si stěžují na platy v Blizzardu. Někteří si nemohou dovolit ani oběd v kantýně

Foto: Diablo 4

Kde jsou ty časy, kdy bylo vývojářské studio Blizzard považováno za nedostižný etalon dokonalostiv herním průmyslu. Každá jeho hra byla vymazlená na maximum a vyšla až ve chvíli, kdy za ni tvůrci byli ochotni ručit rukou vztaženou do ohně. Postupem času, jak se z Blizzardu stával větší a větší moloch, ale začaly na světlo světa vyplouvat i nejrůznější nepříjemnosti, které auru firmy do značné míry pošramotily. Naposledy to byly politické taškařice kolem Hong Kongu nebo zpackané vydání Warcraft 3: Reforged. Nezdá se přitom, že by se měla situace nějak uklidnit, protože venku už je další kauza.

Výjimkou nejsou minimální mzdy

Na základě interního dokumentu od jednoho ze zaměstnanců, který obeslal své kolegy s tím, aby napsali svou mzdu a její poslední navýšení, se ukazuje, že velká část pracovníků Blizzardu není se svou odměnou spokojena. Na jedné straně jsou tu producenti a programátoři, kteří si vydělají klidně více než 100 000 dolarů za rok (přibližně 2,3 milionu korun), ale na druhé straně škály jsou například testeři nebo personál na zákaznických linkách. A těm prý Blizzard platí jen naprosté minimum.

Blizzard si přitom dlouhou dobu udržoval autonomii na mateřské společnosti Activision. To se však začalo měnit v loňském roce, kdy na legendární studio vzrostl tlak. Začaly se škrtat náklady, několik set lidí bylo propuštěno a ti, co zbyli, byli požádáni, aby převzali jejich práci, aniž by jim bylo navýšeno ohodnocení.

Spokojení ale podle všeho dnes nejsou ani významní členové vývojářských týmů. Jeden z veteránů, který nechtěl být jmenován, prozradil magazínu Bloomberg News, že po odchodu kolegů a navýšení povinností dostal přidáno 50 centů na hodinu. Také uvedl, že si ve firmě vydělá méně než před deseti lety, protože už není propláceno tolik přesčasových hodin jako tehdy. Někteří zaměstnanci tak dali Blizzardu vale a zakotvili u nedaleké konkurence, například Riot Games v Los Angeles, kde si prý výrazně polepšili.

Zaměstnanci nemají na jídlo, management kasíruje obří odměny

Už v roce 2018 se na interní sociální síti zaměstnanci Blizzardu bavili o úsporných opatřeních, kdy některým byla dokonce odměna snížena. Jeden z pracovníků napsal, že musí vynechávat obědy, aby si mohl dovolit platit nájem a že na zahnání chuti používá firemní kávu, která je stále zdarma. Další se přidal s tím, že konzumuje pouze ovesnou kaši a vynechává obědy s týmem, protože si jídlo ve firemní kantýně nemůže dovolit. Třetí zaměstnanec potom uvedl, že se svou partnerkou přestal plánovat rodinu, protože si ji nemůže dovolit.

Nejen Blizzardu, ale celému Activisionu se přitom náramně daří. Vyhlašuje jedny rekordní výsledky za druhými a přitom se neustále snaží zavádět nová a nová úsporná opatření. Výsledkem je vyšší zisk, který se projeví v odměnách managementu. V loňském roce byl pod palbou kritiky šéf firmy Bobby Kotick, protože si přišel celkem na 40 milionů dolarů. Nový finanční ředitel Dennis Durkin potom dostal bonus 15 milionů dolarů v akciích za podpis smlouvy s firmou.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 16 Prumer: 3.8]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

22
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
DaVe
Host
DaVe

Šéfové budou nejspiš Češi xD

John Lenin
Host
John Lenin

To je kapitalismus. Přesněji úpadkový kapitalismus fungující ve prospěch cca 10 procent populace. Ať žije demokracie! Pryč se Zemanem a Putinem! Geislerová na Hrad!

Lukes
Host
Lukes

kapitalismus a nakonec ať žije demokracie… 😀 trochu si pleteš hrušky a jabka

kapitalismus je jen model ekonomickeho systému, demokracie je forma vládnutí.

Pepa
Host
Pepa

To jsou žvásty tak pro blbečky. Každý normální člověk by z takové firmy odešel. Jen debil tomu blábolu uvěří !

Jeronimo
Host
Jeronimo

Blizzard pod velením Activisionu už jede jen na prachy ,nějaká kvalita je jim u zadele , však wowko je uživí s přehledem a dokud bude mít jejich píár velení tak to bude jen lepší a lepší.

MAREK VAŠUT
Host
MAREK VAŠUT

BLizard je odpad

David
Host
David

Autor chce evidentně kopat do Blizzardu… asi má blbé dropy ve hrách 😀

Milda
Host

Tomu nevěřím, že by někdo pracoval za mzdu kde si nekoupi ani oběd? Trh je přesycen ale jde to řešit nikoliv zdražením her ale jedině tím že hold ti lidé půjdou dělat něco jiného. Každý hold nemůže pracovat na vývoji her, na trhu se stále více projevuje nedostatek lidi ochotných dělat rukama.

antijouda
Host
antijouda

O firmě, která vydělává na dětském hazardu, si myslím své.

David
Host
David

Jak na dětském hazardu? Celkem by mě zajímala tedy realita toho, co píšete… jistě máte ekonomický rozbor příjmů Blizzardu a víte, co jim nejvíc nese….

nebo kecáte totální pitomosti?

Jááá
Host
Jááá

Tak zrovna blizzard jde cestou EA či Bethesdy, greedy copy paste šmejdi, jen at si klidně skrachují.Lidi by jim třeba za testováni Diabla i platili dát to jako early access, ale to by zase byl článek o tom, že testeři nemají práci 😀

Arethi
Host
Arethi

A tak z čeho je mají sakra platit když cenám her chybí 18 let inflace? Kvůli prudce roustací kvalitě grafiky stále se zvyšující se nároky na práci, trh přesycený několik let. Je třeba odbory pro vývojáře, razantní zvýšení cen her a likvidace 30% pro distributory jakožo standartu.

Pavel
Host
Pavel

takze 40 milionu pro sefa je ok? A kdo nakoupi za zvysene ceny? Kolik zaplatite za hru? 5k, 10k? A za kolik muze fungovat distribuce?

David
Host
David

Konečně někdo s relevantním a normálním názorem.

Michal
Host

Hry dneska kupuje mnohem víc lidí než tehdy. To ten rozdíl bohatě vyrovná. Kumulovaná inflace od roku 2002 může být tak 50 procent, ale dosah trhu se zvýšil o stovky procent.

Lukes
Host
Lukes

Z čeho to maj platit? 😀 😀 😀 Děláš si srandu? Společnost Activision Blizzard jako celek vygenerovala v roce 2019 čistý zisk ve výši 6,49 miliard dolarů, 7,54 milard dolarů v roce 2018 !!

Herní průmysl dávno překonal i ten filmovej… srovnávat dnešek s dobou kdy si hru koupilo pár nerdů, jež byly považovaný za asociály co zabijí čas hranim her, mi přijde mimo

David
Host
David

No a co? Tak vydělávají… a to je jen dobře, blizzard je jedno z mála dobrých herních studií…

A k tomu prodeji – berete jen prodejní zisk, který se sice může zvýšit, ale ne tak exponenciálně, jako se zvedly platy lidí a ceny her se naopak snížily. Např. počet hráčů WoWka je dneska menší, než byl v začátcích, takže Vaše teorie o tom, jak víc lidí kupuje hry, je trochu mimo…

Filip
Host

no kamaráde, ty až začneš chodit do školy a budeš mít hodiny ekonomie …. vůbec tvému učiteli nezávidím.

Pán Vesmíru
Host
Pán Vesmíru

A on někdo centrálně stanovuje ceny her? Hry mají takovou cenu, kolik jsou za ně hráči ochotni zaplatit. A jsou ochotni zaplatit tolik, nakolik je hra schopna uspokojit jejich požadavky. Chce-li někdo více peněz za hry, tak musí vyrábět lepší a zábavnější produkci.

David
Host
David

Dobrá myšlenka, ale pokud globálně velké platformy jako Steam +- stanovují cenu AAA titulů, tak těžko můžete s cenou “ustřelit” nahoru natolik, aby to pak někdo kupoval + nedošlo k šílenému hateu a řečí kolem.

Jerry
Host
Jerry

zlatí komunisté

David
Host
David

Jo, za jejich doby tady fakt frčel prodej digitálních her 😀