Chystanou strategii Planet X3 podpořili fanoušci 2,5 miliony. Vyjde v roce 2019 pro operační systém MS-DOS

Programátor David Murray miluje staré dobré (herní) časy. Nedává to přitom najevo jen jako oblíbený youtuber “The 8-bit guy”, nýbrž i ve své původní programátorské profesi. Na Kickstarteru se mu zrovna povedl pěkný kousek. Na svou chystanou strategii Planet X3 vybral od fanoušků 110 000 dolarů, tedy přibližně 2,5 milionu korun. Celých 2500 podporovatelů nemělo strach z pixelových kostiček na monitoru a kostrbatých ovládacích prvků.

Planet X3 totiž není jen tak nějakou tuctovou strategií. Její vývoj probíhá na operačním systému MS-DOS, na který bude také vydána. Ano, to je ten prastarý systém z přelomu osmdesátých a devadesátých let, který nenabízel grafické rozhraní a vše bylo třeba zadávat textovou formou. David Murray má ostatně s podobnými systémy své zkušenosti. Na svědomí má totiž už předchůdce svého projektu. Planet X2 vydané pro počítač C64 se prodalo 500 kusů.

Programování pro MS-DOS je dnes už umění

Původně chtěl programátor vytvořit pouze port pro MS-DOS, ale nakonec se rozhodl, že spáchá rovnou regulérní pokračování. Využije větší porce operační paměti, kterou zaplní osmi různými budovami. V rozhovoru se serverem Gamasutra promluvil Murray o složitostech vývoje, ale také o tom, že programování pro MS-DOS považuje za “ztracené umění”.

Testování hry probíhá v emulátoru, ale i na počítači z roku 1984.

Kód Planet X3 píše nadšený programátor v Poznámkovém bloku, pak ho konvertuje do jazyka, se kterým si rozumí MS-DOS. Následně kód otestuje pomocí emulátoru na svém moderním počítači. Pravidelně pak data přenáší na disketu a hraje na svém starém počítači Tandy 1000 z roku 1984. Vydání se totiž neplánuje pouze v digitální verzi, ale právě i na disketách (720k a 360k). To s sebou nicméně nese řadu komplikací.

Komplikované řešení problémů

Každá grafika, každá jednotka a každá mapa si bere něco z omezeného místa, které je na disketě k dispozici. To vyžaduje naprosto přesné plánování. Kupříkladu na disketách 360k nebude k dispozici VGA grafika, protože se na ně jednoduše nevejde. Když Murray narazí na nějaký problém, jeho řešení je vždy o něco komplikovanější, než kdyby se pohyboval v prostředí moderních programovacích jazyků a operačních systémů. “To si takhle googlujete nějaký programovací problém a máte radost, že najdete fórum, ve kterém se evidentně řeší. Pak kliknete na link a on je mrtvý. Pravděpodobně je 10 let mrtvý.

Přibližně 1700 z celkových 2500 podporovatelů projektu na Kickstarteru obdrží vedle digitálního downloadu Planet X3 také na disketě. Datum vydání je plánováno na květen příštího roku. Mimochodem, nejen David Murray nedá na MS-DOS dopustit. Také autor Hry o trůny, George R.R. Martin, pracuje výhradně na počítači s tímto systémem.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 0 Prumer: 0]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na