Esport a poker mají přes sebou velkou budoucnost. Co mají společného?

Online hry a online poker se vyvíjely podobným tempem, což vedlo k podobné věkové demografii na vrcholu obou oborů. Oba jsou dostupné, autentické a zábavné. Oba se těší velké mediální pozornosti a zájmu sponzorů. Jinými slovy, mají před sebou velkou budoucnost. V tomto článku se podíváme, proč tomu tak je.

Stále větší zájem médií

Když se dva klucí, kteří proti sobě hrají FIFA objeví v hlavním vysílacím čase na Sky Sports, už to začíná být vážné. Přesně toto se stalo, když finále se vysílalo finále Světového poháru FIFA Eclub Brondby eSport výzvalo tým Envy. Na Twitteru se objevily komentáře několika zmatených fotbalových fanoušků, ale jinak byl ohlas tak velký, že tuto událost můžeme považovat za milník v nezadržitelném vzestupu profesionálního esportu.

Velká média jako Sky a BBC si začala esportu všímat již v roce 2015, kdy probíhalo Mistrovství světa v League of Legends, a uvědomila si, že mainstreamové mediální pokrytí esportů bude stále růst, takže by neměla zůstat pozadu. Podobně se poker v průběhu let těšil velkému zájmu, protože ESPN již několik let pravidelně vysílá turnaje ze série WSOP a nejlepší hráči dostávají velký prostor v mainstreamových médiích. Je nepravděpodobné, že se na tom v dohledné době něco změní.

Peníze až na prvním místě

I když většina hlavních výher v turnajích esportů stále nedosahuje milionů dolarů, které se pravidelně objevují na hlavních pokerových turnajích, rozdíl se zmenšuje. V roce 2017 padl rekord největšího prize poolu v esportu, když se na Valve’s Dota 2 Championship rozdalo skoro 25 milionů dolarů, z toho 10 862 683 dolarů získal vítězný Team Liquid.

Špičkoví hráči v esportu mohou nyní podepisovat profesionální smlouvy, takže kromě prize money, které vyhrají, dostávají pravidelný plat. Podobně také nejlepší pokeroví hráči mívají sponzorské smlouvy. A tam, kde jsou peníze, jdou hráči, publikum i provozovatelé vysílání.

Dostupnost, autentičnost, interaktivita

Esport, podobně jako poker, umožňuje fanouškům spojit se s hvězdami mnohem bezprostředněji než u tradičních sportů. Nejsou to totiž megastars odtržené od reality. V pokeru i esportu mají stále velkou důležitost on-line živé streamy na platformách, jako je Twitch. Při hraní v přímém přenosu ukazují, jak populární hráči žijí, přidávají zábavné komentáře a předvádějí své dovednosti a přitom přímo komunikují se zástupy svých fanoušků.

Hráč pokeru Lex Veldhuis, který se stal profesionálem skrze úspěchy na menších online akcích, je jedním z příkladů neuvěřitelného streamera který přitahuje velké publikum. Jeho kanál má okolo 200 000 sledujících a tento počet stále stoupá. Největší streameři esportů, jako je Tyler ‘Ninja’ Blevins, kterého při hraní Fortnite na Twitchi sledují miliony fanoušků z celého světa, se také staly velkými hvězdami a vydělávají v přepočtu miliony korun měsíčně díky mnoha odběratelům na YouTube. Mladí lidé jsou daleko více spojeni se svými hrdiny, kteří často streamují každý den. Takovým způsobem se nelze spojit s tradičními sportovními hvězdami, protože je téměř nemožné být s nimi takto intenzivně v kontaktu.

Velké firmy to chtějí taky

Velké firmy si začínají všímat esportů. Společnost Gilette minulý rok oznámila, že bude sponzorovat EDward, jeden z nejlepších týmů League of Legends na světě, po předchozím partnerství na mistrovstvím světa Intel Extreme Masters. Některé zprávy naznačují, že do roku 2021 se v odvětví globálních esportů utratí za reklamu až 1 miliarda dolarů

Velká jména v obchodním světě sponzorují pokerové turnaje a hráče již více než deset let a existuje velká šance, že velké firmy budou esport a poker podporovat i nadále.

Trvalé vazby mezi sportem, esportem a pokerem

Katarské firmy v poslední době rvaly miliardy do fotbalu, ale v roce 2017 vstoupily do světa esportů se sponzorovanými týmy v soutěžích League of Legends, FIFA a Rocket League. Kromě nich totéž udělaly přímo fotbalové kluby Manchester City, West Ham, Wolfsburg a New York Red Bulls, které podepsali smlouvy s hráči FIFA, kteří je pak je zastupovali na turnajích.

Hráče pokeru zatím žádné velké sportovní kluby nesponzorují, ale už jsme mohli vidět řadu sportovců, kteří svá jména spojili s pokerovými weby nebo propagovali velké pokerové turnaje. Spojení mezi pokerem, esportem a tradičními sporty jen tak nezmizí.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 3 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na