Nejlepší válečné deskové hry roku 2022

Válečné deskové hry jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají možnosti jak zažít vzrušení a zábavu na bitevním poli. Rok 2022 přinesl řadu zajímavých válečných her a zde jsou ty nejlepší z nich. Více v našem článku.

Nejlepší válečné deskové hry roku 2022

Rok 2022 je za námi, a nám nezbývá než konstatovat, že se přímo hemžil vynikajícími strategiemi a válečnými hrami. Abychom vám zkrátili čekání na deskoherní novinky roku 2023, vybrali jsme pro vás tři kousky s tématikou Druhé světové. Ačkoli se vám téma může zdát na první pohled už ošoupané, vězte, že každá jmenovaná pecka má co nabídnout.

Armádní generál: Velitel zásobování

Ve hře Armádní Generál: Velitel zásobování se ujmete jednoho ze šesti národů, které se zúčastnily bojů Druhé světové války. Vaším úkolem nicméně nebude vybudovat všemocnou válečnou mašinérii a zkoumat nové technologie, které zvrátí průběh války ve váš prospěch, nýbrž rozmisťovat své pozemní a námořní jednotky tak, abyste na konci svého tahu dostali co nejvíce bodů.

Navzdory tomu, jak se tahle hra tváří smrtelně vážně, jde o neskutečně lehkou, a jednoduchou strategii. Na začátku každého svého tahu zahrajete a vyhodnotíte jednu kartu. Ty mohou mít efekty různých typů: Stavba buduje nové jednotky na vašem nebo vedlejším území, karty statusů mají trvalý efekt na celé bojiště, Ekonomická válka má jednorázový, okamžitý efekt, Bitva vám umožní poměřit svoje síly s protihráčem a Reakce reagovat na dění na herní ploše.

Jakmile vyhodnotíte efekt a přidáte svoje jednotky na nová území, probíhá kontrola zásobování. Pokud máte na mapě jednotky, které nejsou propojeny s územím označeným hvězdou, tak jsou odříznuté od zásob, a automaticky o ně přicházíte. Tak jednoduché to je. Během hry se snažíte zabrat co nejvíce teritorií, a nebo alespoň dvě cizí mateřské země – při splnění této podmínky totiž automaticky vítězíte.

Tankový duel: Nepřítel na dostřel

Dalším výjimečným kouskem za minulý rok je hra Tankový duel: Nepřítel na dostřel. Jedná se o taktickou hru, ve které budete velet tankům Sovětů či Německa během bojů na východní frontě. Vaše vozidla však nebudou znázorněna figurkami, nýbrž jednotlivými herními deskami, které vyobrazují vaši vzdálenost od středu bojiště, posádku, a tabulky s příslušnými hodnotami průraznosti vašeho děla.

Kromě zmiňovaných herních desek s vašimi tančíky najdete ještě fůru karet očíslovaných od 1 do 100. Střelba totiž probíhá tak, že sečtete čísla vaší a soupeřovy vzdálenosti od středu bojiště, a tím z tabulky zjistíte hodnotu úspěchu. K té přidáte případné modifikátory, jako je velikost cíle nebo obrana terénu, a líznete jednu ze zmiňovaných karet. Pokud je její číslo nižší, než hodnota z tabulky včetně modifikátorů, pak jste svůj cíl zasáhli. Poté obdobným způsobem zjišťujete, zda došlo k proražení pancíře, a jaké poškození jste cíli napáchali.

Při pohybu je váš tank samozřejmě ihned vidět, a tak vás vaši nepřátelé dokáží snáze zaměřit. A pokud je zasažena vaše posádka, bude obsluha vašeho tanku daleko těžší.

Odhodlaní: Severní Afrika

Po necelých dvou letech se na českém trhu ocitá pokračování úspěšné deskové hry Odhodlaní, která zpracovává boje mezi Spojenci a vojsky Osy. Druhý, samostatně hratelný díl nese podtitul Severní Afrika, a utkají se v něm vojáci pouštní dálkové skupiny britského vojska s italskou armádou.

Série Odhodlaní však nepatří mezi klasické wargamesy. Namísto figurek tu najdete žetony, a mapu nahradily čtvercové dílky terénu. Jádrem celého systému se stala mechanika deckbuildingu, kdy jednotlivé vojáky obou stran reprezentují karty ve vašem balíčku. Každá karta představuje jednu akci nebo jeden bod zdraví, a pokud je někdo postřelen, jeho karta se z balíku odstraňuje.

Na útok házíte desetistěnnou kostkou, přičemž přehazujete defenzívu obránce, přidáváte modifikátor terénu, a přičítáte vzdálenost. Pokud součet těchto hodnot desetistěnkou přehodíte, cílový voják je zraněn. Jakmile přijdete i o poslední kartu konkrétního bojovníka, voják vám umírá. Na kartách najdete i různé typy akcí, které vaše jednotky mohou provádět – například akce Bolster, kterou si přidáte do balíčku další karty vojáků. Nejen, že budou díky tomu v boji odolnější, ale také s nimi pak budete hrát častěji.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 2 Prumer: 5]

Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
Upozornit na