Předobjednali jste si Cyberpunk 2077? Podle slavného novináře patříte mezi idioty

Na sci-fi cyberpunkové RPG Cyberpunk 2077 čekají miliony hráčů po celém světě. Už teď je prakticky jisté, že se hra stane komerčním hitem. Vývojářské studio CD Projekt RED na letošní E3 2019 oznámilo termín vydání, který nastane za necelý rok, a k této příležitosti spustilo možnost předobjednání hry. Mnozí hráči toho okamžitě využili a z Cyberpunk 2077 se stala jedna z nejpředobjednávanějších her. V podstatě okamžitě se vyčerpaly také předobjednávky na limitovanou sběratelskou edici.

Ne všichni mají pro toto jednání pochopení. Jedním z takových je slavný herní novinář John Walker, který zakládal respektovaný magazín Rock, Paper, Shotgun. Ve svém článku tvrdě kritizuje všechny, kdo si Cyberpunk 2077 předobjednali.

Předobjednávka je výhodná jen pro autory

Jste naprostí idioti,” začíná tvrdým obviněním Walker. “Ta hra vyjde přibližně za rok a ještě zdaleka není hotová. A vy už jste za ní zaplatili peníze! Co je s vámi špatně? Vždyť předobjednávka nepřináší žádné výhody! Dokonce není ani levnější. Právě jste zaplatili plnou cenu za hru, která je ještě ve vývoji! Za co? Kromě toho, že existuje otravná idiocie v kupování her ještě předtím, než na ně vyjdou recenze, je tu ještě tohle.

Tip na článek:  CD Projekt RED vyvíjí kromě Cyberpunku 2077 další velký titul. Pravděpodobně jde o nového Zaklínače

Walkerův příspěvek pochopitelně vyvolal bouřlivé reakce, kdy jedna část kritizuje jeho vyjadřování, zatímco druhá mu dává za pravdu. Faktem je, že hry je možné předobjednat stále dříve a že jde o zvláštní specifikum herního průmyslu. Co lze ještě pochopit u omezených sérií, se jen těžko obhajuje v případě běžné verze, které v žádném případě nebude nedostatek.

Z fenoménu předobjednávek těží pochopitelně pouze vydavatelé a vývojáři, v tomto případě CD Projekt RED. Ti totiž dostanou značnou sumu prostředků ještě předtím, než hru dokončí. Herní vývoj je přitom finančně stále náročnější, a tak může podobná injekce před finální, a tedy nejnáročnější fází, představovat vítanou vzpruhu. Autoři by ale měli nabídnout něco na oplátku. Nějakou odměnu nebo alespoň sníženou cenu…

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 35 Prumer: 2.7]

Šéfredaktor internetového magazínu pro dospělé hráče Gamebro.cz. Dříve působil jako autor v mnoha tištěných i internetových médiích.

8
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Host
David

Má naprostou pravdu. Navíc vyhazovat předem peníze za offline hru kde ani nejde o pre-load aby se člověk dostal do online co nejdříve? Proč 😀 😀

Laddys
Host
Laddys

Ať ten novinář radši nečte nic o Star Citizen , protože by ho mohli odvízt s mozkovou mrtvicí 😀

Sinner
Host
Sinner

Podle mě je idiot onen pisálek, kterej otevře hubu dřív, aniž by něco věděl, za jeho chování nejspíše může ženská, která mu určitě zdrhla k někomu z CD projectu. Jinak by totiž věděl, že k predobjednavce budete mít ingame bonusy a navíc pokud si hru predobjednate na gogu, nejen, že všechny peníze jdou vývojářům, ale dostanete k tomu úplně všechny hry že světa Zaklínače. Pak, kdo je tu idiot.

Onjeidiot
Host
Onjeidiot

Kdyby šlo o hru of EA, Bethesda, Ubisoft s podobní co dělají recyklované, otřesné a downgradované hry s milionem dlc se skiny za desitký až stovky €, tak to pochopím. Ale u CD Project RED se nemáme čeho obávat! Všechny hry skvělé a tahle bude také. Vždy do toho dají vše a nedělají to hlavně kvůli prachům, ale aby udělali něco úžasného pro nás všechny a hlavně i je to baví! To o žádném vydavateli kromě CD, Naughty dogs, a Squaresoftware se říct nedá. To že to tvrdí nějaký neznámý pisálek z neznámého burvárního plátku stylu Blesk nikoho nezajímá!

Sinner
Host
Sinner

Amen

Ony
Host
Ony

Za normálních okolnosti bych ho taky poslal do háje… Ale po tom co jsem se spálil s anthemem, ho naprosto chápu a nevyjádřil bych se jinak.

GreenApple
Host
GreenApple

Mám 3 zásadní důvody proč je předobjednávka užitečná:
1)Pokud si hru přeji k nějaké příležitosti (např. k narozeninám nebo k Vánocům, které jsou jednou ročně), tak si mohu přát předobjednávku, nebo půl roku starou hru. Já si rozhodně volím předobjednávku

2) Předobjednaná hra je skoro vždy s nějakým premiem (skinem, postavou…)

3)Jakmile bude daná hra k dispozici, je vaše. Navíc když je v obchodě 100 předobjednaných her, tak najdete v e-shopu nápis “vyprodáno”

Matej Hanc
Host
Matej Hanc

Slavný je možná tak ve vašem titulku😀😀😀