Šílenství kolem Epic Games Store – názor hráče

Foto: Epic Games Store

Předem prohlašuji, že toto je čistě můj osobní názor, který se mnou nemusí zbytek redakce Gamebro.cz nutně sdílet. Článek jsem psal střízlivý a dokonce nebyl ani pod vlivem drog. Považuji za důležité ještě zmínit, že text není pro slabší povahy a některé úzkoprsejší jedince by mohl i urazit. A ne, nepřijal jsem žádný úplatek od Epic Games. Dokonce mi ani žádný nebyl nabídnut!

Pojďme na to

Představte si, co se stalo! Někdo si dovolil prodávat hry, konkurovat Steamu, a dokonce nabízet vývojářům tak luxusní podmínky, že jim na to pravidelně kejvou! V jakém hrozném světě to žijeme?! Jak si někdo vůbec dovoluje dávat lepší podmínky vývojářům, které mají za výsledek to, že se rozhodnou raději svou hru distribuovat prostřednictvím sítě Epic Store než na Steamu! Hanba! A třikrát fuj!

Normální civilizovaná společnost a hráčská komunita by snad namítla, že se přeci jedná o dobrou zprávu, protože každý nový subjekt na herním trhu, který přímo ohrožuje hegemonii Steamu, způsobí, že trh může směřovat pouze ke zdravějšímu konkurenčnímu prostředí, které nabízí větší manévrovací prostor vývojářům her při výběru digitálního distributora a tím pádem i lepší podmínky, jež se nutně musí projevit na větším podílu z prodeje a zisku jdoucím vývojářům her. Ale kdepak, pojďme se raději chovat naprosto toxicky a iracionálně a pojďme hejtovat Epic store, že jejich mladičký klient se potýká se stejnými porodními bolestmi jako kdysi Steam. Pak pojďme zhejtovat samotné vývojáře her, kterým se pomstíme nejlépe jak umíme, a to tak, že rychle sestřelíme na Steamu hodnocení u jejich titulů, které jsme doteď hodnotili kladně. Pak se ale nedivme, že v očích některých hráčů budeme vypadat jako ufňukané malé děti, eufemisticky řečeno.

Tip na článek:  Epic Store řeší problémy, které způsobil Steam. Bývalý zaměstnanec Valve promluvil zostra

Sprostý hejt kolem Epic Games Store

I já jsem součástí herní komunity, a věřte nebo ne, tahle debata proběhla i mezi mnou a mými známými. Nebyla tak vyhrocená, jak se odehrává přirozeně na internetu, ale přesto neexistuje žádný racionální argument, nebo morální dogma, proti kterému se provinil Epic Games, Steam nebo vývojáři her. Herní byznys je velmi tvrdé prostředí, a zatímco lidé hejtují Epic Games Store kvůli exkluzivitám a tedy změně digitálního distributora, tak shodou okolností nikdo nikdy nefrndal, když se změnil fyzický distributor, přičemž fakticky je to úplně to samé! Ale ach ano, jak si mohl vůbec někdo dovolit jiného digitálního distributora než Steam!

Jednou z prvních her, která exkluzivně vyšla na Epic Games Store, bylo Metro Exodus. Autoři si za tento krok vyslechli své

Moje hlava to prostě stále nebere, kde se vzalo tolik iracionálního emotivního hejtu? Jako jediné možné vysvětlení spatřuji v tom, že jsme až příliš zpohodlnělá konzumní společnost, ve které je tak strašně těžké dvakrát kliknout myší a nahrát si klienta Epic Games! Uf, to je strašná dřina, možná se brzo rozjedou nějaké super internetové služby, ve kterých nám nějaká firma bude nabízet, že ty dva těžké kliky myší udělá za nás, a to za pouhých 399 Kč, no neberte to. Když sleduji ty uplakané reakce, věřím, že by potom poptávka rozhodně byla.

Klient Epic Games Store není dokonalý, to je fakt, ale cožpak všichni zapomněli na porodní bolesti, kterými procházel Steam? Nikdy nikomu Steam nespadl, nezasekal se, nebyl z něj odpojen? Nekradly se tam účty?

Tip na článek:  Epic Store zaplatil za exkluzivitu strategie Phoenix Point 50 milionů. Hra je tak v černých číslech už před vydáním

Já osobně dávám Epic Games Store šanci, zcela určitě budou vycházet vstříc přáním svých zákazníků a dřív nebo později z toho vznikne plnohodnotná komunitní platforma. Uvědomte si, že Steamu trvalo 16 let, než se vyvinul do podoby, kterou má dnes a velké novinky se na Epic Store už chystají (redesign, achievmenty, cloud safe, dlc podpora, další exkluzivity 🙂 a podobně). Přesto ale podotýkám, že dávám-li v tomto bodě kritice Epic Games za pravdu (na klientovi prostě musí zamakat), nic to ale nemění na tom, že úmyslné pokrytecké negativní recenze hrám, jejichž autoři se rozhodli pro Epic store, a nebo veřejné deklarace a vyhrožování, že si hru upirátíte, je do nebe a všech pekel Dooma ubohost nejtvrdšího zrna a nezdravě to balancuje za samou hranicí přijatelnosti. Hejt došel už tak daleko, že se již internetem šírí hoaxy.

Pokud se vám exkluzivity na Epic Store nelíbí, nebo jste vážně tak zhýčkaní konzumenti, či autisti, počkejte si rok a na Steamu to bude taky!

Dejte Epic Games Store šanci

Opět se musím vrátit k nejtvrdšímu z argumentů a sice, že Steamu konkurence jen a jen prospěje. Každý kdo má monopol, ho prostě zneužívá a Steam není vyjímkou, a proto třikrát sláva a hurá pro vznikající konkurenci, Epic Games si prostě zaslouží dostat tu šanci, už jen za tu odvahu, která začíná sklízet úspěchy. Když se totiž podíváme na tvrdá data, tak vše nasvědčuje tomu, že Epic Games Store  má dobře nakročeno k tomu, stát se konkurentem Steamu. Čísla je ale třeba brát s jistou rezervou. Epic Games Store získal za rok 85 miliónů uživatelů, neuvádí bohužel kolik účtů je aktivní denně, zatímco Steam uvádí 90 miliónů účtu aktivních měsíčně a z toho 45 milionů denně.

Ubisoft začal s The Divison 2 na Epic Games Store exkluzivně umisťovat všechny své tituly. Tento krok si pochvaluje.
Tip na článek:  Epic Store šlape na plyn. Oznámil exkluzivitu pro 15 atraktivních her včetně The Outer Worlds

Těžko můžeme odhadovat kam se dostane Epic Games Store s počtem uživatelů za 16 let, ale jisté je, že získat 85 miliónů uživatelů za rok je prostě neuvěřitelný úspěch a obrovský skok, který se nutně musí odrazit v hodnotě společnosti. Úspěch Epic Games Store teď hodně závisí na jejich marketingu, kam získávání exkluzivit rozhodně patří a daří se jim, v brzké době můžeme očekávat na Epic Games Store Red Dead Redemption 2 a zcela jistě přijdou další exkluzivity, přičemž nemusí nutně zůstat pouze u nich a využít další marketingové nástroje, například digitální předměty do Fortnite za koupi her, či přímo zacílit marketing na tuto skupinu hráčů.

Co je pro Steam ale naprosto zdrcující, to je skutečnost, že 40 % uživatelů Epic Games Store nikdy nepoužilo Steam! Z toho lze lehce vydedukovat, buď že v Epic Games našli díru na trhu, nebo co se mi zdá více reálné, podchytili mladou generaci hráčů, což by mohlo signalizovat, že pokud se bude Epic Games dařit a vydrží, tak se stane stejně masovou “módní” záležitostí jako Steam a Valve nezbude nic jiného, než začít reagovat a vývojářům her, dát férovější podmínky.

Každopádně, Epic Games Store může jen prospět, pokud se toxická hejterská komunita natolik utvrdí ve své lásce ke Steamu a zůstane na něm. Pak se vytváří prostor pro zdravější komunitu.

Hodnotit text
[Celkem hlasu: 100 Prumer: 3]

49
Komentujte

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

Všem co tady nadávají na Epic přeji aby se jim kdyz budou sami podnikat, dařilo. Spis si ale myslim ze podle dementnosti nazoru budou vždy zaměstnanci. Říká vam něco konkurence? Volný trh? Kde to proboha žijeme ze vam vadi vznik konkurence? Chodíte vymlacovat výlohy obchodu kam nechodite? Dotadujete se prodeje rohlíku v obchode s obuvi protoze ho mate v baráku ale do potravin to mate pres ulici? Vydejte si hlavy ze zadku. Autor to pojmenoval přesně. Ten kdo tu porad křičí jsou jenom ubreceny zoufalci.

Gröslberg
Host
Gröslberg

No jasně, proč nemít na každou hru vlastní klient že jo? Kdyť jde přece jenom o 2 další kliky… Bože jak tohle může někdo veřejně napsat absolutně nechápu a autor by měl do konce života chodit kanálama.

Larion
Host
Larion

No jo proč né, jen jsem zvědavá kdy se vyrojí další platforma, čím víc tím líp ne? Tak jen pro pořádek už mám na PC: Steam, Epic, Uplay, Gog, Origin, GameSession, . Takže kdyby náhodou někdo věděl o dalším launcheru ať dá vědět ráda si ho přidám do sbírky.

Gröslberg
Host
Gröslberg

Battlenet 😉

Butcher from Blaviken
Host
Butcher from Blaviken

Tak se na to hraní vy*er, když je to taková hrůza mít v PC tolika klientů

Petr
Host
Petr

Tim chces asi naznačit ze te to štve. Bohuzel ale hraní her neni pravo a ani neni mozne vymáhat po vývojárich aby vydávali jen na jedne platformě. I kdyz podle zdejších zoufalych vykriku to vypada ze krom steamu je všechno jen zlo. Fakt si občas připadám jako mezi debilama. Kde se bere v lidech ta drzost dožadovat se takových věci???

trawex76
Host
trawex76

GOG klienta nepotřebuje. A navíc je to jediná správná cesta. Až nebudete mít internet a klienti skončí, zbudou vám jen hry z gogu. Bez drm a na svém hadru. Howgh

Beda
Host
Beda

Možná kdyby EPIC prvně vylepšil klienta alespon do podoby, že po reinstalaci Windows stačí přeinstalovat klienta a ne instalovat hry znovu. Přidal AP a alespoň fórum na řešeni problému. A pak dělal exkluzivity tak to vadí o dost míň lidem.

Mike Litoris
Host
Mike Litoris

Aaaaaah shit, tak tento shitstorm je přesně, u čeho jsem si chtěl v práci zamlaskat no joo, to mi dělá dobře! Dosypu do sebe ten popcorn a už jdu startovat mikrovlnku na druhej! Okay jsem back, sýrovej popcorn voní po celý kanceláři, jde se na vyjádřeníčko! Ladies and Gentlemans, in right corner we have Old motherfucker Gaben a jeho Steam, nejsilnější a nejbohatší platformičku. V nejlepší možný době si založit platformu, kam mohou vyvojáři střílet svoje hry? Ať se ten PC masterRace smaží, pískání pneumatik, pěněženka poplakala při Summer Sales! Nevadí, nebude na pivo, budou hry. Horší je ale však,… Číst vice »

Jakub Jarý
Host
Jakub Jarý

Ahoj, ta informace je v jednom z článků na téma Epic Store

Tomas
Host
Tomas

Az budou na Epicu stejné ceny v USA a Evropě tak potom si ho nainstaluju! Podívejme se na Metro Exodus v USA 49.99Dolaru v Evropě 59.99Euro to je opravdu ferová cena!

Jakub Jarý
Host
Jakub Jarý

Steam to má úplně stejně 🙂 Hra co stojí 50 dolarů, stojí 50 euro i víc odůvodňují to daní

trawex76
Host
trawex76

A na Steamu je to jinak? No, to tedy není. Tak co brečíš?

Pavel
Host
Pavel

Naprosto souhlasím s názorem ve článku. Epic store nenutí dodavatele do toho, aby přijmula podmínky exkluzivity. Může prodávat hry jak na steamu tak na Epic Store, to že se nechají zaplatit a exkluzivitu Epic Storu dají je prostě dnešní trh. Když děláte výběrové řízení pro projekt ( třeba stavbu budovy) taky vyberete to nejvýhodnější. Toto nemá přinášet hejt, ale ocenění. Víc peněz pro vývojáře znamená více peněz na další vývoj a to je další plus pro hráčskou komunitu. Lidi musíte se probrat a přestat být líný, štěstí hráče je super věc, ale šťastný vývojář podává lepší výsledky. Kdo vlastní Epic… Číst vice »

kek
Host
kek

Vývojář to odmítnout může. U vydavatele si nejsem tak jistý, proč by to měl dělat. 🙂

Pavel
Host
Pavel

Tu možnost má, stejně jako všichni. Určitě pamatujete, že CD Projekt Red slíbil, že Cyberpunk 2077 bude na všech platformách a nebude mít exkluzivitu. Tu volbu mají všichni a to, že Epic Store nabízí lepší zakázku pro vydavatele je opravdu dobře – Steam držel monopol už dlouho a díky tomu začal být vůči svým klientům docela drzý. Jakmile vstoupil do hry Epic Store, tak najednou na Steamu začali změny – kompletní předělání uživatelského rozhraní spolu s rozšířením atd. Epic store bude taky růst a každý pravý hráč by měl chtít co největší a nejlepší zážitek z hraní – KDO a… Číst vice »

kek
Host
kek

Nikde jsem nepsal, že ji nemá. Jen že nevidím důvod, proč by vydavatel, kterému jde hlavně o peníze, je samozřejmě neodmítne. Pokud se nepletu (je možné že ano) tak CD projekt si vydává hry sám a proto má v tomto rozhodování svobodu po všech stránkách. Navíc mají GoG. S prominutím, tento příklad je úplně mimo. Steam funguje 16let tak dejme Epicu stejnou dobu, aby byl alespoň na podobné úrovni ? Dobrý den pane Pavel, je rok 2019. Nikdo kdo zakládá firmu, nebo uvádí nový produkt v roce 2019 nezačíná na stejné úrovni na které začínala kdysi konkurence. Zdejší obhájci by… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Tento příklad není mimo. Vývojář dává práva vydavateli na manipulaci s hrou a tudíž ho můžeme chápat jako ucelený celek. CD Projekt má rozhodně taky divizi vývoje a divizi prodeje. Nikdo netvrdí, že Epic Store začíná na stejné úrovni jako Steam. To není ani očekáváno. Nicméně pokud řešíme herní platformu, tak steam má zkušenosti, které epic nemá. Myšlenka 16let je pojatá spíše jako evoluční křivka. Pokud steam se vyvýjí rychlostí 1 tak Epic Store může rychlostí 2, ale klidně i 0,5. Nicméně Epic Store teď narazil na technologickou explozi a Steam na konkurenci. Pro oba dva je to dobře. Monopol… Číst vice »

Jakub Jarý
Host
Jakub Jarý

Navíc CD projekt má svůj GOG, cyberpunkem ho možná vytáhnou ze ztráty.

Kek
Host
Kek

1. Epic nedává další možnost vývojářům, kde mohou VYDAVATELÉ publikovat hry. On jim dá v podstatě neodmítnutelnou nabídku v podobě finančních prostředků a s tím si nárokuje jejich exkluzivitu. Vydavatelé, kterým jde hlavně o zisk si mlaskají a vývojáři s ti nemohou nic než souhlasit, co by s tím taky nadělali. Možná jim z toho nějaká ta kačka taky padne. Jestli jim stojí za to, jakou pak mají reputaci u většiny hráčů ? No s tím už moc nenadělají. 2. Být nejúspěšnější na trhu z vás nedělá monopol. Steam si neklade žádné podmínky, nemá potřebu nikoho uplácet a hlavně podporuje… Číst vice »

Jiri
Host
Jiri

Beru to jako vyjádření názoru. Muj je zas takový, že mam steam 10 let. Mám tam všechny své hry, odehrané hodiny na nich, achigmenty přátelé a jsem na něj zvyklý . Celý epic mi je ukradený, protože si z výše uvedených důvodů nechci nic pořizovat jinde. Vadí mi, že tam mají exkluzivní hry, ale s tim nic neudělám krom toho, ze si je nekoupím.

Will
Host
Will

Autor je očividně minoň jako spousta dalších obránců Epicu. Steam a monopol? Brání snad Steam devs nabízet hry jinde? Nebrání. Epic na druhou stranu je čistá definice monopolu kdy díky exclusivitám nejde hru koupit jinde než u nich. Inu aspoň člověk ušetří peníze a hru si stejně zahraje, Denuvo je bezzubé a Rusové/Číňani velice aktivní v oblasti cracků. A představ si, že pro spoustu lidí JE problém mít knihovnu rozházenou po více klientech, ale však to jsou jenom dva kliky a nic víc, že? Steam zkrátka vyhrál souboj na trhu a bránit Epic který přináší špinavý monopol a exclusivity z… Číst vice »

Zog
Host
Zog

Aneb jak si odůvodnit že kradu. Jestli si k EA a Ubisoft klientu pořídím ještě dalšího který už mám stejně kvůli Fortnite je úplně jedno. Toto je jen kvičení malého děcka které ani neumí napsat achievement.

Kek
Host
Kek

Já třeba Epic kvůli Fortnitu nemám. A pokud nechápeš, že většině lidí absolutně nevadí další klient, ale jejich praktiky, tak bych neurážel do malých děcek. 🙂

Koukal
Host
Koukal

Autor žije pod velice naivním dojmem, že Epic to dělá pro vývojáře a hráče. Agresivní vstup na trh a přetahování her které byly půl roku nabízené velice viditelně na steamu je přínosem v čem? Za mě naprosto nepřijatelný přístup a díky takovému jednání k nim prostě nemám důvěru. A až vývojáři nebudou upláceni, budou se jim líbit jejich slevové akce? Už teď se stalo že že slevové akce firmy couvaly, protože o ní ani pořádně nevěděly. V čem je taková firma přínosem a jaká by asi byly mít pozici steamu? Neposlal epic nějaké kapříky?

fanboy
Host
fanboy

Škoda, že neumíš číst, protože všechny tvoje otázky a to včetně kapříků byly zodpovězeny :DDD

Nebo respektive, škoda že jsi si to jako první nepřečetl, než jsi začal remcat 😀

To je skvělý, že ze slevových akcí můžou vycouvat, škoda že takovou možnost nemají na Steamu a deset tisíckrát vývojáři nadávali, při letních a vánočních výprodejích 🙂

DrakieSan
Host
DrakieSan

Největší problém s Epic Storem je, že ho vlastní čínská společnost… a to je podle mě největší průser… p.s.: tenhle článek vypadá jako dotovaný nebo psaný člověkem, který se chce za každou cenu lišit a co je horší je naprosto neinformovaný a nevzdělaný… kdyby EpicStore přišel před 16 lety nikdo by ani nemukl… ale přišel dneska, kdy už jsou jiné požadavky, a i mnohem lepší podmínky vytvořit lepší platformu… kdyby to bylo lepší než steam nebo aspoň na stejné úrovni tak by nebyl problém… ale je to nefunkční šmejd kupující si oblíbenost penězi z čínských investicí… p.s. steam tu rozhodně… Číst vice »

Conman
Host
Conman

Tvrdit že Steam má monopol nebo podobné kraviny je vyloženě lež. Ve skutečnosti tu je dokonalá konkurence i bez něčeho jako je Epic… Ubisoft nebo EA nemá snad svoje obchody? Co takový gog?

Epic nenastavil lepší podmínky. On si je rovnou kupuje (uplácí)…

Já si klidně počkám až hra vyjde na steamu nepotřebuju mít tak roztříštěnou knihovnu.

fanboy
Host
fanboy

Má monopol, si projdi data brouku, origin má 30 miliónů aktivních účtů, Steam 90 miliónů měsíšně a miliardu registrovaných uživatelů. To jsou fakta, ty jsi nabídl jen dojmy

Will
Host
Will

Člověče víš ty vůbec CO je monopol? Nejdříve si to zjisti a pak něco piš ať nezníš jak trubka.

Hlavně jsem zvědav co napíšeš až zjistíš, že zatímco Steam je definice vyhrané soutěže na trhu tak Epic je definice monopolu viz excluzivity 😉

Dydrin
Host
Dydrin

Ok takže stačí zakázat dětem hrát Fortnite. Dát jim místo toho pubg. Nebo jakoukoliv Steam hru. Epic games jsou svině že jim neni rovno. Autor článku tady píše jak je dobré že Epic store je. Přeci bude hra z konzole. Než si to koupit u těch l, kterým nemohu ani přijít na jméno to raději samotnou konzoli. A nebo piratebay to je asi ta nejlepší varianta.

Skull
Host
Skull

Naprosto souhlasím. Všechen hejt je neopodstatněný, jako by bylo tak těžké si ten launcher stáhnout.